Jaroslav Bican: Čeká nás dlouhá a vypjatá bitva o Hrad

12.08.2014 19:21 | Zprávy

Přestože se letní debata o tom, kdo bude kandidovat na příštího prezidenta České republiky, zvrhla v jednu velkou šarádu, kterou nemá smysl příliš komentovat, stojí zato v souvislosti s příští volbou hlavy státu učinit pár poznámek.

Jaroslav Bican: Čeká nás dlouhá a vypjatá bitva o Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

Od poslední prezidentské kampaně už uplynula nějaká doba, emoce vychladly a vypjatá atmosféra, která doprovázela souboj o tento post, byla překryta novými kauzami a politickými zápasy.  

Do příští volby je však ještě daleko. Jinak řečeno, více věcnou a umírněnou debatu než nyní v souvislosti s výběrem hlavy státu už asi nezažijeme. Situace bude jenom horší.  

Možná řeknete, a jak do toho zapadá ten letní vzruch, kdy za určitých podmínek svoji prezidentskou kandidaturu nejprve oznámil Zdeněk Škromach, Tomáš Halík a nakonec i Václav Klaus? To má být ta věcnost a umírněnost?  

Přesně tak. Fraška, kterou máme za sebou, je dost možná příznakem toho, že v příští prezidentské volbě nás čeká ještě mnohem vypjatější a delší bitva o Hrad, než byla ta minulá.  

Má to řadu důvodů. Přestože o sobě Miloš Zeman nedává v poslední době příliš vědět, už během prvního půlroku svého prezidentování ukázal, o co všechno se v případě prezidentského postu hraje. Z úřadu hlavy státu učinil opět o něco žádanější a silnější pozici.  

To se samozřejmě promítne i do samotné volby. Protože cena možné výhry stoupla, naroste i vyhrocenost celého klání.  

Dalším faktorem je to, že souboj Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga ve druhém kole bude vnímán jako jistá šablona, kdy za budoucí favority bude považován lidový kandidát na jedné straně a nositel étosu Václava Havla na straně druhé. Takovéto jednoduché dělení, které vůbec není dané a nevyhnutelné, bude mít tendenci se dále reprodukovat.  

Bude se hledat dvojice kandidátů, která by do obou typů zapadla. Právě to ostatně bylo vidět i nyní na Zdeňkovi Škromachovi a Tomáši Halíkovi. Další kandidáti by v podobném případě byli prezentováni jako pouhé křoví. Toto pojetí kampaně zvyšuje její vypjatost.  

Nejde už také o výběr konkrétní osobnosti, ale o pokračování zápasu dvou podob politiky a společnosti. Spor mezi Václavem Havlem a Václavem Klausem splyne v jedno s prezidentskou volbou a stane se kritériem, podle kterého voliči přidělí svůj hlas.  

Nejenom, že se tato volba stane něčím, čím být nemá – referendem o tom, jakému pojetí světa dáme přednost, ale především na sebe strhne mnohem větší pozornost a váhu, než si zaslouží.  

To, že se prezidentská kandidatura může stát tématem tři a půl roku před samotnou volbou, svědčí o mnohém a rozhodně to nelze svádět jen na okurkovou sezónu. Nejlepší by bylo, kdyby se hlavou státu stal někdo nemastný, neslaný, kdo stojí někde uprostřed mezi oběma zmíněnými archetypy a není moc vidět a slyšet.  

Opravdu by takový člověk jako prezident představoval pro naši parlamentní demokracii nějakou újmu? Potíž je v tom, že někdo takový se v přímé volbě hlavou státu nikdy nestane. Tento způsob volby si zkrátka žádá něco jiného. Máme se tedy na co těšit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…