To, co je na ní charakteristické, je silná kritika současné zahraniční politiky ve vztahu k EU. Zdůrazňuje se její nečitelnost, pasivita a nedůvěryhodnost. Zmiňuje se nejednotnost mezi prezidentem a vládou. Kabinetu je vytýkáno, že se vyhýbá otevřenému dialogu a nevysvětluje své chování na klíčových zasedáních evropských rad. Problém je také v tom, že neusilujeme o vyjasnění stanovisek s našimi nejbližšími sousedy a že se chováme, jako kdybychom žádné spojence nepotřebovali. V souvislosti s tím zelená kniha upozorňuje na nebezpečí periferizace. Pokud své chování nezměníme, bude význam našeho státu v Evropě a ve světě klesat.
S tím vším lze do velké míry souhlasit. Problém ale vidím v určitém rozporu, který podle mě zelená kniha obsahuje. Na jedné straně se zde zdůrazňuje mimořádný význam, který eurozóna pro Českou republiku má. Vedle toho se zde ale také píše: „V poslední době to často vypadá, jakoby jediným cílem bylo spravovat Evropskou unii po vzoru jakési 'superfirmy', která pouze dohlíží na to, aby jednotlivé členské země sloužily zájmům některých velkých podniků, bank a firem. Pod heslem posílení finanční stability a udržitelnosti veřejných financí se dnes členským zemím EU ordinují takové změny systému sociálního zabezpečení či penzijního systému, které nás všechny posunují na dráhu nejúspornějšího liberálního modelu sociálního státu.“
Zdůrazňuje se zde, že se jedná o podporu některých soukromých zájmů a finanční stabilita je pouze záminkou. To, že Angela Merkelová prosazuje, aby jižní státy eurozóny přijaly reformy a úsporná opatření, sice docela dobře může být aplikací neoliberální politiky, kdy jsou osekávány funkce sociálního státu, z čehož mohou těžit některé firmy a korporace. Zároveň to ale mohou být i kroky, které jsou z pohledu kancléřky nevyhnutelné k tomu, aby německá veřejnost přistoupila na záchranné operace. Angela Merkelová je v pozici, která není záviděníhodná: snaží se stabilizovat eurozónu pomocí různých záchranných mechanismů a zároveň se brání nechuti německé veřejnosti být tím, kdo tuto stabilizaci platí. Výsledkem je kritika kancléřky z obou stran. Podle jedněch tlačí na reformy a úspory příliš, podle druhých málo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz