Jaroslav Novák: Okamura popřel romský koncentrák. Hanebnost na úrovni zločinu, reagují politici

05.08.2014 12:30

V médiích proběhla vlna hysterie. Okamura popírá koncentrák v tetech, holocaust a snad dokonce zločiny nacistů. Co provedl? Odpověděl na dotaz novináře na to, co si myslí o myšlence vykoupit za několik set milionů z veřejných peněz vepřín u památníku koncentračního tábora v Letech.

Jaroslav Novák: Okamura popřel romský koncentrák. Hanebnost na úrovni zločinu, reagují politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura se svým přítelem Jaroslavem N. Večerníčkem

Odpověděl takto: "Mytus o romskem koncentraku je podle dostupných informaci lez…." a doplnil, že srovnávat lety s koncentráky "je neuctou ke skutecnym obetem holocaustu, at uz Romu nebo Zidu, ve skutecnych koncentracnich táborech."

Vyvozovat z toho, že Okamura popíra holokaust a je nacista, můžou Dienstbier s Kalouskem, ale ne normální člověk.  
Tomio ani na okamžik nepopřel existenci tábora - ani zločinů v něm spáchaných - už vůbenc ne o romský holocaust. Naopak je odsoudil. Jen připomněl, že to, že velitel tábora kradl a bil vězně z něj nedělá skutečný koncentrační tábor.
Okamura nezapomněl odsoudit ibezpráví jehož obětmi byli krom jiných Romové v Letech ale zcela zásadně se vzpírá trendu vytvořit z Let nějaký český koncentrák, div ne vyhlazovancí tábor, kde řádil čeští četníci hůř, než SS ve skutečných koncentračních táborech.

Není na tom ani nic protiromského. Lhaní o Letech ničemu nepomůže. A opravdu to není třeba, protože Cikáni i Romové si prošli skutečným holocaustem, skutečnými vyhlazovacími tábory, tak jako miliony dalších .
Nikoli Okamura, ale lhaní a překrucování dohledatelných faktů nahrává těm, kdo skutečný holocaust a zločiny nacismu zpochybňují. První, co každého napadne je - když lžete tady, tak se vám nedá věřit ani tady

A jen na závěr -  stamiliony za případný výkup a rekultivaci veřpína zhodnotí tisícinásoně pozemky za ním u Orlické přehrady. Čípak asi budou?
a část Romů i bilých obyvatel tábora se ihned po válce díky drobné kriminaliě dostala do novýcho pracovního táborů pro nepracující nepřizpůsobivé budovaných tuším od roku 1945-6.
Těch pomníků bychom měli proto postavit víc.

To, co je zásadní je ona hysterie - moment kdy všichni kdo mohli využili překroucená slova, jejich význam ještě více překroutili a pokusili se na tématu vytřískat body a udělali ze sebe hrdiny kteří bojují za Romy proti Okamurovi.

To je extrémně podlé - a tohle je skutečně a populistické parazitování na romském holocaustu.



Fakta:
Tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní tábor, kde byli v drtivé většině neromové a to na základě "cikánského a potulného života" ovšem nikoli podle rasy. Část káranců (jak zněl jejich oficiální název, byli kriminální vězni před nebo po propuštění aby tu získali pracovní návyky. takových táborů bylo v proetektorátní republice zbudováno cca 15.  Vycházely z kocepcí a návrhů už z dob první republiky, kdy se na nátlak agrárníků řešila kriminalita kočujících tlup a tuláků na venkově.

Teprve v posledních měsících před uzavřením tu část Romů (těch kočovných) byla shromážděna před deportací do vyhlazovacích táborů táborů (o čemž ovšem neměl krom nejvýše posatvených Němců tušení).
 Lety zřídilo protektorátní ministerstvo vnitra pro lidi, kteří neměli domovské právo 10.7.1942 vydal generální velitel neuniformované protektorátní policie Horst Bőme směrnici o internaci těch, kteří se nemohou prokázat „pevnou a produktivní prací“ a „osob žijících cikánským způsobem“ - tedy i českých a německých občanů protektorátu, kteří byli klasifikováni jako takzvaní asociálové. To se týkalo zejména českých prostitutek a trhovců.
Rom, Žid, Němec nebo Čech, který měl stálou práci a domovské právo (něco jako trvalý pobyt se do tábora nedostal, pokud ano, odvolal se a byl propuštěný.

V prvním měsíci existence tábora neprávem internovaní Romové skutečně využili možnost legálního propuštění. Jako první byla propuštěna početná rodina Šlehofrova. Po ní následovali další. Propuštění z tábora se dělo s vědomím generálního velitele neuniformované protektorátní policie. Mezi vězni kolovaly zprávy o možnosti propuštění za úplatek

Romové kteří tu byli shromáždění a kterří nebyli propuštěni nebo neuprchli (údajncelá třetina) byli následně z velké části zavražděni v opravdových koncentračních táborech.
Ale pokusy udělat z tábora koncentrák na úrovněi Mauthausenu nebo Trebklinky  znevažují opravdu utrpení a věznů, lidí mučený a umučených ve skutečných koncentrčních táborech, nacistických i komunistických a to věznů všech národností včetně Romů. Romský holokaust je strašný i bez nutnosti vyrábět v ČR umělé koncentráky.

Tábor v Letech byl zločinný, ale co do krutosti samozřejmě nesnese ani na okamžik srovnáíní s likvidačními tábory nacistů ani s pracovními tábory  pro nepřátele státu v padesátých letech minulého století za komunistického režimu. A bezesporu není dobré ho porovnávat ani s opravdovými  věznicemi, ve kterých byli zavřeni a mučeni tisíce protektorátních občanů.

Zločiny či přečiny jednotliců nemohou z českých četníků udělat zločince na úrovni SS. Velitel tábora v Letech, Janovský byl zjevný gauner. Tutlal epidemii tyfu, kradl potravinové lístky a některé vězně bil, přičemž někteří dozorci se mu v tomto chtěli zalíbit a "kárance" bili taky. V mometě, kdy to prasklo, byl ale odvolaný.

Sběrný a pracovní tábor ovšem není koncentrák  - i proto že jejich výstavba byla na území protektorátu Němci zakázaná. Bylo tragické, že pro potulku nebo kriminální minulost rodičů tu spolu s nimi  byly internované i děti a mementem je i stoprocentní úmrtnost všech 35 novorozenců.  Byť se údajně rodilo i v Písecké nemocnici - otázkou ovšem je, jak mohl tehdy dopadnou porod matky nakažené tyfem.

Přímo v letech nebyl popraven ani zabit  jediný člověk. Byla tuovšem  vysoká úmrtnost -  zcelá zásadním důsledkem byla tyfová epidemie, (další desítky chorob od svrabu po neštovice) vysoký věk části internovaných a samozřejmě velmi špatná a nedostačující péče pro nemocné nebo novorozence.
Tyto nemoci bohužel přinesli sami internovaní, kteří lékařskou péči paradoxně poznali až v táboře.

Stráže po větinu ročního fungování tábora byly neozbrojené (dostali zbraně až 3 měcíe před jeho uzavřením  kvůi rostoucímu množství útěků) Tábor měl zpočátku jen 23 zaměstnanců. Z 9 dozorců, kteří střežili téměř 200 vězňů na pracovištích v lese a na poli. 2 dozorci byli na nemocenské. 6 za- městnanců bylo v pozici vedoucích a správy. Dále 6 příslušníků stráže z toho 4 noční hlídači.

Stejných táborů jako v letech bylo v protektorátu 15 - a po válce mimochodem vznikly nové - kam bohužel už od roku 1945 směřovali znovu bývalí nepřizpůsobilí z letského tábora - jinými slovy - poválečný polodemorkatický režim ihned jakmile nabral dech zavřel tuláky kapsáře prostitutky a další nepřřizpůsobivé do nových pracovních táborů (znojmo, gottwaldov aj)

Tábor v Letech se nenachází na seznamu koncentračních táborů berlínského Hlavního říšského bezpečnostního úřadu (RSHA). Lety nebyly ani pobočkou jiného koncentračního tábora (tzv. Aussenlager - venkovní koncentrační tábor), jejichž vězni byli v evidenci některého takzvaného kmenového koncentračního tábora. Německé orgány neměly v průběhu nacistické vlády žádný problém nazývat koncentrační tábory tímto názvem a nijak se s jejich názvem netajili.

Podle nařízení německého vedení nesměly být na území Protektorátu koncentrační tábory.

Z žádných věrohodných zdrojů nevyplývá, že by v táboře v Letech u Písku byl někdo poraven nebo nějak jinak záměrně usmrcen.

V koncentračních táborech byly desetitisíce internovaných osob. Tábor v letech jako tábor ve kterém byli shromaž'dování Romové před deportací do koncentračních táborů byl v provozu necelý jeden rok.

Asi si nikdo neumí představit případ odvolání velitel koncentračního tábora za to, že špatným vedením tábora ohrozil životy vězňů, tak jako se to stalo v Letech

Po příchodu do Let nebylo příchozím na rozdíl od koncentračních táborů vytetováno číslo. Po transportu do Osvětimi bylo Romům vytetováno evidenční číslo začínající velkým písmeno  Z - zigeuner.

Tábor v Letech byl ohrnaničen dřevěnou ohradou a dřevěným plotem nebyl tu  ostnatým drátem natož plot s elektrickým proudem. Káranci chodili sami mimo prostor tábora čehož hojně využívali k útěkům (uprchla cca jedna třetina) Z Letského tábora úspěšně uprchly ženy s malými dětmi. Vězni přes přísný zákaz odcházeli z tábora do vesnice opatřit si stravu a pak se vraceli do táboraTo ve skutečných koncentračních táborech naprosto nepřicházelo v úvahu.

Velká část vězňů pracovala mimo tábor a mimo tábor i přenocovala

Narozené děti a zemřelé osoby byly zapisovány do matriky místně příslušné obce. Totse také v koncentračních táborech nedělo.

 Nemocní vězni ženy k porodu byli převáženi do veřejné nemocnice (včetně vězně dopadeného na úteku nakaženého tyfem) - to v případě věznů koncentráku bybylo nemylsitelné

Za vězni se k táboru sjížděli na návštěvu příbuzní internovaných Romů a napomáhali jim i k útěku. Tomuto sjíždění příbuzných bylo zamezováno nařízením, které zakazovalo převozníkům na Vltavě v blízkosti tábora převážet přes řeku Romy.

Uprchlí vězni po dopadení nebyli tak jako ve skutečných táborech smrti popravoveni před nastoupeným blokem, ale byli předáni do civilních věznic  pro maření úředního rozhodnutí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.