Jefim Fištejn: Co je pro Rusko horší – sankce nebo soud?

30.07.2014 12:29 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

V americkém tisku stále častěji lze slyšet názor, že sankce proti Rusku nejsou pro putinský režim trestem, který by ho přinutil změnit postoj vůči Ukrajině.

Jefim Fištejn: Co je pro Rusko horší – sankce nebo soud?
Foto: red
Popisek: Rusko

V komentářích televizního kanálu CNBC se expert Kolumbijské univerzity David Philips přiklání ke stále rozšířenější myšlence, že se povstalci na východě Ukrajiny dopouštějí zločinů proti lidskosti, a tím pádem vedení Ruska jakožto spolupachatel zločinů by mohlo být teoreticky souzeno haagským tribunálem:  

„Ježto proruští separatisté, kteří sestřelením malajsijského letadla způsobili smrt skoro tří stovek nevinných lidí, sledovali politiku předepsanou prezidentem Vladimirem Putinem a jednali ve shodě s ruskou rozvědkou, spáchali zločin, jenž je v kompetenci mezinárodního tribunálu. Tudíž hlavní vyšetřovatel Mezinárodního trestního soudu Fatu Bensuda může zahájit vyšetřování, aniž by očekával zvláštní sankce.“ 

Trochu jiný, pro Rusko však stejně nepříjemný nápad měli vlivní američtí senátoři – demokraté Diane Feinstein, Robert Menendez a Carl Levin. Minulý týden apelovali na prezidenta Obamu, aby přidal tzv. Doněckou lidovou republiku na seznam teroristických organizací, což by umožnilo stíhání všech, kdož s ní spolupracují, jako kriminálníky. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…