Jiří Baťa: Něco, co prostě tak být „musí“ aneb Zázraky britského léčení

31.05.2018 7:35 | Zprávy

Záhada „novičoku“ trvá, lépe řečeno, nebyla dosud zcela uspokojivě potvrzena. Redaktorka „Reflexu“ Nicole Martincová ve svém článku „Lékaři poprvé promluvili: nevěřili jsme, že Skripalovi přežijí“ (https://www.respekt.cz/denni-menu/lekari-poprve-promluvili-neverili-jsme-ze-skripalovi-preziji) možno říct, že na první pohled relativně věrohodně popsala průběh léčení a událostí kolem případu otravy agenta Skripala a jeho dcery Julije, ale pořád je to jen relativní a značně nekonformní popis. Dovolím si poukázat na několik problematických pasáží.

Jiří Baťa: Něco, co prostě tak být „musí“ aneb Zázraky britského léčení
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Předně je to fakt, že britský ošetřující personál, podle vyjádření ošetřovatelky Lorny Wilkinson, vůbec netušil, čím byli otec a dcera Skripalovi otráveni. Na samém začátku předpokládali, že jde o otravu opioidy a o změně diagnózy začali uvažovat poté, co byl do nemocnice přivezen policista s podobnými příznaky. Jakkoli měl být i zmíněný policista postižen stejnou látkou, o jeho osudu nejsou dále již žádné informace. Jenom se ví, že údajně krátce po vyšetření opustil nemocnici, zatímco oba postižení Skripalovi byli v péči nemocnice ponecháni (zřejmě proto, že policista musel do služby, zatímco Skripal byl svým způsobem VIP). Nicméně z této skutečnosti vyplývá otázka, že pokud se skutečně jednalo o látku tzv. „novičok“, jak se oficiálně tvrdí, jak to, že při známých vlastnostech této látky (smrt do 2 minut apod.), nebyl postižen žádný člen ošetřujícího personálu přesto, že neměli ani nejmenší tušení, že se jedná o tak prudce jedovatý, resp. smrtelný chemický prostředek. Zatímco na oba Skripalovi „novičok“ zapůsobil okamžitě (za velmi problematických, či spíše nevěrohodných okolností), na ošetřující personál ani po delší době nezanechal žádné následky. Takže otázka: byl či nebyl to „novičok“? Odpověď: sice nebyl, nicméně oficiálně být „musel“!

Kromě politických aspektů má tato událost i jiný význam z pohledu ošetřujícího personálu nemocnice. Jak píše N. Martincová, „pro záchranu jejich životů byl klíčový rychlý příjem na jednotce intenzivní péče a vysoká dávka léků k eliminaci případné poruchy mozku. Lékaři zároveň vyzdvihli důležitost spolupráce s experty z výzkumného ústavu Porton Down, kteří také později určili, že Skripalovi byli otráveni „novičokem!“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Baťa , Novičok

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…