Jiří Baťa: Pan generál Pavel je živ více z minulosti, než z přítomnosti

21.05.2018 11:01 | Zprávy

Jak informují Parlamentní listy.cz o nedělním OVM (neděle 20. května) na besedě, které se zúčastnili kromě Václava Moravce jako hosté generál Petr Pavel, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a bývalý předseda Valného shromáždění OSN a exministr zahraničních věcí Jan Kavan.

Jiří Baťa: Pan generál Pavel je živ více z minulosti, než z přítomnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

„Nechci zacházet do politických detailů, abych se nestal politizujícím generálem.“ Pavel se od Moravce posmíval Zemanovi...

Jak informují Parlamentní listy.cz o nedělním OVM (neděle 20. května) na besedě, které se zúčastnili kromě  Václava Moravce jako hosté generál Petr Pavel, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a bývalý předseda Valného shromáždění OSN a exministr zahraničních věcí Jan Kavan. V besedě Václav Moravec zmínil, že  komunisté dávají najevo svou nelibost, že by měly být posíleny mise v Afghánistánu i jinde. S tímto trendem proto komunisté nejsou spokojeni. Premiér Andrej Babiš partnery uklidňuje, prý jde jen o slovíčkaření, ale s tímto názorem  nesouhlasí jak ředitel ÚMV Kratochvíl, tak exministr Kavan. Oba se shodně vyjádřili v tom smyslu, že komunisté mají na mysli především posilováním mise  v Pobaltí. Generál  Pavel připomněl, že v Afghánistánu se čeští vojáci podílejí na výsledku bezpečnostních složek a „ Pokud jde o operace NATO v Pobaltí, tak ty prý jen reagují na ruskou anexi Krymu z roku 2014. Nejde tedy o žádné nové operace. Teď by šlo jen o to, aby se do operací zapojili rovněž Češi jako členové Aliance.“ dodal.

Pan generál je bohužel živ minulostí, ne přítomností. Operace NATO v Pobaltí stejně jako dnes i za dva nebo pět let bude pan generál Pavel obhajovat anexí Krymu, která ani zdaleka nebyla tím hlavním důvodem k dislokaci vojsk NATO v Pobaltí. Je přece známo, že po vstupu těchto států do NATO se tyto státy nejen hrdě přihlásili k západní politice a k „příkladné“ americké demokracii , ale současně se také  považovali být „ohroženi“ Ruskem. Ani ne tak z nějakých faktických důvodů, ale prostě proto, že tím dali najevo odklon a distanc od Ruska, stejně jako proto, že se na Ukrajině za pomoci amerických dolarů a politické intervence „zvrtnul“ systém, do kterého nepřímo zasáhly síly z ruské strany (nikoli regulérní), což u těchto států vyvolalo „vážné obavy“,  že Rusko hodlá napadnout také je. Proto se USA a potažmo NATO „operativně“ rozhodly dislokovat své vojska na území pobaltských států, aby čelilo „nebezpečí“, které hrozí ze strany Ruska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

armáda , Baťa , NATO , Pavel , Zeman

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…