V Keni se nachází velké sladkovodní jezero Naivasha s rozlohou 139 km2 a průměrnou hloubkou 6 metrů. Voda z tohoto jezera se používá k zavlažování obřích květinových farem, které vznikaly od 80. let. Právě odtud se dováží nejvíce řezaných květin pro Evropskou unii. Hladina vody tohoto jezera neustále klesá a uvádí se, že za posledních 15 let se zmenšilo asi o čtvrtinu. Spousta lidí sem přichází za prací a vznikají slumy, které dále znečišťují jezero čisticími prostředky, odpadem a v jezeře končí i chemikálie urychlující růst květin. Až si půjdeme koupit růži do květinářství, můžeme si na to vzpomenout.
V Saudské Arábii zase využívali podzemní vodu k zavlažování pšenice a datlových palem, a tak vyčerpávali drahocenné zásoby vody.
Jinými slovy, díky neuváženým krokům minulosti i přítomnosti v Africe i Blízkém východu, se ruku v ruce s klimatickými změnami budou dít masivní přesuny obyvatel, protože v jejich domovině již nebude rozumný život možný. Kam asi tito lidé půjdou?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV