Jiří Bezák: Přímá demokracie v ČR má budoucnost, ale korupčnická parlamentní demokracie ne!

16.08.2013 9:00 | Zprávy

Česká parlamentní demokracie navázala na československou parlamentní demokracii v roce 1993. Pokrok nelze zastavit a tudíž přímá demokracie má budoucnost. Dovedete si představit, že by se v roce 1918 naši předkové z důvodů tradice nevzdali monarchie?

Jiří Bezák: Přímá demokracie v ČR má budoucnost, ale korupčnická parlamentní demokracie ne!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Prvni prvek přímé demokracie byl historicky použit v okleštěné podobě v době vypsání referenda ke vstupu ČR  do EU. Občané ČR se v něm vyslovili pro vstup kladně. Druhým prvkem přímé demokracie v nedokonalé podobě se stala první přímá volba prezidenta, jimž byl zvolen našimi občany v lednu 2013 v druhém kole Miloš Zeman. Zvolilo jej přibližně  54 procent české populace, jež se jako oprávnění voliči dostavila k volebním urnám.

A tímto veškeré prvky přímé demokracie byly stávajícím politickým establišmentem vyčerpány. A to je dost málo. Představíme-li si, že tak jako ve Švýcarsku, tak i v ČR je nejvýznamnějším suverénem státu občan, pak mi z toho vychází, že politické strany a jejich politici-členové si přisvojují větší moc ve státě, než jim morálně přísluší ! Proč myslíte občané, že tato nerovnost politických poměrů v naší vlasti, na rozdíl od Švýcarska, panuje?

Je to jednoduché. Politicky angažovaných v politických stranách, jako jejich členové, je jen cca 1-2 % občanů ČR, zatímco více než 98 %  občanů jsou nestraníci. Je pak logické, že drtivá většina občanů nemá své nestranické zastupitele v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Hloubavý občan se logicky zeptá: "Proč mne ve sněmovně zastupují straničtí šíbři?"

Pokud by ti zastupitelé hájili zájmy občanů, pak by člověk řekl je to v pořádku, ale ejhle oni zastupují svoje egoistické zájmy nebo zájmy politických grémií jejich, mnohdy zkorumpovaných, politických stran nebo lobbistů a  zájmových ekonomicky mocných skupin. Pak se nelze divit, že v takovémto parlamentně demokratickém zkorumpovaném prostředí se daří tunelářům, defraudantům a zlodějům. To, aby si pak  obyčejný občan Troškovsky povzdechl: " To je hnus fialovej!" a nejedna slušná venkovská věřící žena při zpovídání se v kostele farářovi může bezděky říct: "Velebnosti, jdu blejt!"

Ale nyní už opravdu vážně!  Chcete občané České republiky takovýto "zkorumpovaný" politický systém pro své děti a vnuky? Opravdu chcete, aby to politické peklo, které zde vládne bez přestávky více než 20 let, vládlo dál?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jiří Bezák - profil

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…