Jiří Hrebenar: Pro mě je parazitem poslanec rasista

18.01.2012 19:29

Poslanec Věcí veřejných, Otto Chaloupka několikrát v médiích vyslovil svůj názor na Romy. Považuje je za parazity společnosti.

Jiří Hrebenar: Pro mě je parazitem poslanec rasista
Foto: Věci veřejné
Popisek: Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka
reklama

Toto si dovolí říct zástupce lidu, který je povinen sloužit každému občanovi této země. To je nehorázné. Kdyby podobné výroky všude na Západě řekl poslanec, okamžitě by se volalo po jeho abdikaci. Nevím jak pro vás, ale pro mě je parazitem společnosti právě poslanec rasista mající rasistické názory. Jasně, je tady další pomýlenec, který si myslí, že se sveze na vlně hrubosti a jakési populárnosti rázných prvomyšlenkových slov.

Z tohoto je mi opravdu velmi zle. Pane poslanče uvědomte si, že sloužíte i těm Romům, a že i jim jste povinen skládat účty Vaší práce. Bože ochraňuj nás všechny před takovými politiky, kteří si myslí, že populismem a jakousi zalíbeností dosáhnou nějakých vyšších politických cílů. Jasně, politik je zvyklý všechno nazývat pravými jmény. To se to najednou v médiích takové věty krásně vyjímají. Rasismus a nevycválaná neúcta k voličům je přenášena na úroveň ochoty vyjadřovat se k problémům společnosti bez obalu.

Celý rozhovor pana poslance s redaktorem Parlamentních listů si můžete přečíst ZDE

Opět ta pravda, ta napůl vysvlečená slečna, je vláčena těmi špinavými kalužemi jenom proto, že jeden politik si to přeje. Každý slušný člověk, každý soudně přemýšlející by měl okamžitě odmítavě reagovat na provolání pana poslance. Takové poslanecké prohlášení: "Když mě přepadne Cigán s dýkou, mám právo mu ustřelit hlavu" , se tak krásně vyjímá na novinových stáncích, tak nádherně zdobí stránky zpravodajských webů. Občané, podívejte se, tady je konečně ten politik, který to řekne naplno.

Mediální svět lačnící po senzaci tak podpoří kousek rasismu jenom proto, aby se zvýšila jeho čtenost nebo snad i prodejnost. Mohl by mi pan poslanec Věcí veřejných sdělit, jaký je rozdíl mezi tím, jestli mě napadne bílý občan, Vietnamec nebo Rom? Aha, ona když ta kudla zajede do těla od bělocha, tak je to jiný pocit, než když zajede od Roma. Toto je prostě neslýchaná drzost zástupce lidu. A takové si my občané tam nahoře platíme? Kde je ta lepší, dokonalejší politika, kterou právě jeho partaj tak věhlasně slibovala? Má se snad stát strana Věcí veřejných rájem rasistů a rasismu?

Pan poslanec Chaloupka chtěl být zajímavým, chtěl se zalíbit možná své ové skupince voličské základny. Jak jednoduché je jako politik prohlásit, že většina z oné skupiny obyvatelstva je problémová, a tak proto také o nich mluví s pohrdáním. Kdybych si v tomto nebyl vědom z jaké partaje pan poslanec pochází, ihned bych si myslel, že pochází z jiných beránčích stranických koutů, luhů a hájů. I kdyby početná minorita byla tou s vyšší kriminalitou, nemá poslanec a žádný lidmi zvolený politik právo je nějak dehonestovat.

Ochránci lidských práv jsou tímto politikem nazýváni nějakými pseudospravedlivými ochránci práva. To je super. Tak jaké má být řešení? Má do oblasti přijet armáda, policie a má snad zavést to, po čem volají nacionalisté? Pokud poslanec tvrdí, že nejsou pro všechny stejná práva, říká tím, že i on je špatným politikem. On je zákonodárce a je tudíž také jeho povinností navrhovat taková řešení, která povedou k jednotnému uplatňování práva.

Pan poslanec zcela veřejně kromě toho, že ukazuje své rasistické názory, hovoří také o dlouhodobém odebírání sociálních dávek. Ten, kdo by měl zákon a právo znát nejvíce, tak zcela jistě popírá zákony tohoto státu. Pochybuji, že by o takovýchto zákonech nevěděl. Opět populisticky tvrdí něco, co by vyvolalo vlnu nevole a obrovskou sociální bouři právě nejvíc tady na severu Čech. Je vidět, že pan poslanec sociální problematice absolutně nerozumí. Opravdu je to děsné, jaký pohled na problematiku mají ti, kteří by se měli takovými záležitostmi zabývat. Odebírání dávek způsobí jenom vyšší kriminalitu. Zároveň takovéto dlouhodobé odebírání odporuje zákonům České republiky.

Odjakživa jsem si myslel, že poslanci mají sloužit k věcnému řešení problematiky, a nikoli k populistickým nesmyslnostem. Opět pan poslanec nepokrytě ukazuje svůj předpojatý pohled na celé romské etnikum. Předem pokládá zařazování romských dětí do klasických základních škol jako nějaké ohrožení slušných dětí a jejich rodin. Předem tedy začneme profilovat takové žáky jenom proto, že jsou tmavší pleti, a že navštěvovali zvláštní školy? Ne každý žák zvláštních škol musí být nutně grázl a raubíř.

Politik by měl být pragmatický a na problémy by neměl přihlížet s nějakou předem vytvořenou formou názorů. Je služebníkem lidu a jako takový musí vystupovat. Takováto slova, která pan poslanec v Parlamentních listech pronesl snad jen vykreslují naivitu pana poslance:

"Jediná věc, která bude mít efekt, je uplatňovat zákon na všechny stejně. Nepracuješ? Nemáš nárok. Začneš krást? Hop do vězení. Slyšel jsem názor, že když jim sebereme dávky, tak budou páchat ještě větší kriminalitu. Ne, něco uděláš a prostě budeš sedět a příště si to rozmyslíš. Do revoluce taky existovala povinnost pracovat. Cigáni museli makat. Dostali lopatu, někteří se o ni sice jen opírali, ale někde museli být po pracovní dobu a aspoň předstírat, že pracují."

Za prvé, nikdo nesmí zůstat bez prostředků, protože možnost zůstat bez prostředků znamená také možnost věší náklonnosti k trestné činnosti v daném regionu, znamená to také zvýšení dalších nepříznivých projevů v nejbližším okolí. Pan poslanec Chaloupka zcela neskrytě hovoří o represivní nutnosti. To je také zcela jistě naivní krok. Represe není řešením. Pokud chceme represi, musíme mít v první řadě prevenci, která má šanci působit hlouběji a dlouhodoběji.

Pan poslanec také hovoří o povinnosti pracovat. Tato povinnost odporuje Ústavě České republiky a nelze ji aplikovat. Nutit někoho pracovat už jenom proto, že je Rom, to je naprostá nesmyslnost. To je pane poslanče ten rasismus. Pokud hovoříte o povinnosti pracovat pro všehny, tak to je naprostý diletantismus odporující ústavnímu pořádku tohoto státu. Jako poslanec je povinen tento člověk znát alespoň základní pravidla a parametry demokratické společnosti.

Zkrátka, pan poslanec se rozhodl zahrát na vlnu populismu a neznalosti běžného občana. Pan poslanec Chaloupka hovoří jako kdybych četl manuál nějaké ultrapravicové skupinky. Většinová společnost ustupuje minoritě, většinová společnost je bita. Nevycházím z údivu a úžasu, kdo že to je v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Bílý kluk, hnědý kluk. Člověk si připadá jakoby četl ročenku nějakého vyhrazeného plátku. Opět se vezme Tanvald a útok. Vykřesá se z něj rasový podklad a ukázka toho, jak minorita útočí na majoritu. To je tak ubohé. Naschvál se hovoří o Cikánech, aby to každého trklo.

Pan poslanec samozřejmě v článku zdůrazní, že i mezi homosexuály měl v Kalifornii přátele. Občane rozuměj, v tom ráji homosexuálů. On slovutný politik nesouhlasí s jejich průvody ukazujícími, že oni jsou normální, kdežto ostatní normálními nejsou. Oh, kolikrát jsem takto slýchával křičet různé podivíny, že nejsou rasisty, a že nejsou proti homosexuálům. Je to trapné. Co můžeme očekávat od vlády, když právě jeden člen koaličního celku vykládá rasistická hesla? Je to naprosto nepochopitelné a já jako občan se za to všechno stydím.

Je trapné hovořit o takovém služebníkovi lidu jako o někom, kdo říká otevřeně pravdu. Ne, pan poslanec v tomto případě neříká pravdu, on říká nacionalistická a rasistická hesla, kterým pomocí svého postavení dává legitimitu něčeho správného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: „ANO“ krematoriu zvířat v Ostravě

13:21 Petice: „ANO“ krematoriu zvířat v Ostravě

Provozovna krematoria zvířat má v našem regionu zabezpečit „kremaci zvířat ze zájmových chovů“.