Ve středu v noci se pokusil palestinský střelec, dvaatřicetiletý Muatnaz Hijazi, zabít extrémně pravicového aktivistu narozeného ve Spojených státech Yehuda Glicka. Stalo se tak v Jeruzalémě, když Glick odcházel z Menachem Begin Heritage Center, kde se účastnil konference o Chrámové hoře. Ta byla hned po útoku kompletně uzavřena, což bylo poprvé od roku 2000, tedy od „návštěvy“ tehdejšího premiéra Ariela Šarona, která byla poslední rozbuškou ke vzplanutí druhé intifády. Podle izraelské tajné služby Šin Bet byl Hijazi zabit po té, co zahájil palbu na protiteroristickou jednotku policie, která ho přišla zatknout do jeho domu v arabské čtvrti východního Jeruzaléma jménem Abu Tor. Glick byl převezen do nemocnice Shaare Tzedek a jeho stav je vážný, ale stabilizovaný.
Tento incident je pouze tím posledním v řadě krvavých útoků a střetů, kterými si nyní prochází Jeruzalém a jeho blízké okolí.
Minulou sobotu byl zastřelen čtrnáctiletý, ve Spojených státech narozený Palestinec Orwa Abd al-Wahhab během demonstrací u silnice číslo 60, která je osadníky užívána k dopravě po palestinských územích. Pohřeb mladíka se stal prostorem pro další demonstrace. Zajímavé je, že zatímco smrt Američana je v jiných částech světa, a to i jen například v sousední Sýrii či vzdálenějším Iráku, komentována americkými představiteli a je slibována odplata či minimálně vyšetřování, nyní se nic takového neděje.
Na základě pokusu o vraždu Glicka byla uzavřena Chrámová hora, což palestinský prezident Mahmoud Abbás považuje za vyhlášení války. Přitom ještě několik málo hodin před incidentem palestinský premiér Rami Hamdallah tamní svaté místa navštívil. Za uzavření posvátného okrsku tak může být i věta, kterou zde pronesl: „Palestina nemůže existovat jako stát, bez východního Jeruzaléma jako hlavního města.“
Minulou středu došlo k dalšímu krvavému incidentu. Palestinský terorista Abdel Rahman Al-Shaludi najel do skupiny čekajících na zastávce a během tohoto útoku zabil tříměsíční holčičku Chaya Zissel Braun. Na následky zranění o několik dní později zamřela také dvaadvacetiletá turistka z Ekvádoru. Útočník strávil poslední dva roky životy pendlováním mezi izraelským vězením, výslechovými místnostmi a svobodou. Podle jeho matky se jeho psychický stav zhoršil poté, co naposledy strávil tři týdny ve výslechových celách izraelské tajné služby Šin Bet.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.