Jiří Leschtina: Americké prozření premiéra Sobotky

02.04.2015 20:26

Hrozí nám obrat na východ? To je otázka, která se vynořila nejen po příchodu Miloše Zemana na Hrad, ale i Bohuslava Sobotky do Strakovy akademie.

Jiří Leschtina: Americké prozření premiéra Sobotky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

A jen sílila, když prezident začal podporovat Putina na každém kroku, premiér lavíroval kolem sankcí a dokonce odmítal posílení NATO ve střední Evropě.

Obavy o základní orientaci země, pak nabyly na hrozivé aktuálnosti, když z ministerstva zahraničí unikl návrh nové koncepce naší zahraniční politiky, velmi vstřícný vůči Rusku, ledově chladný k USA a odmítavý k západnímu pojetí lidských práv.

Teď jsme ale svědky obratu vládního kabinetu. Asi ne náhodou právě v době, kdy česká veřejnost vřele vítala americký vojenský konvoj, z vlády unikla upravená verze zahraniční doktríny, která se jasně hlásí k západním atlantickým vazbám.

V původním textu, který sepsal Zaorálkův náměstek Petr Drulák, jsme mohli číst o Rusku jako o „důležitém politickém a ekonomickém partnerovi,“ s nímž musíme konstruktivně spolupracovat. Ani slovo o ruské agresi na Ukrajině. V nové verzi ale přibyla pasáž, že je to právě Rusko, které zásadním způsobem destabilizuje bezpečnost v Evropě.

Co se týče vztahu ke Spojeným státům, šokoval loni Sobotka svou reakcí na slib prezidenta Obamy, že hodlá do střední Evropy vyslat víc vojáků. Premiér pravil, že naše země po ničem takovém nevolá, neboť to naše situace nevyžaduje.

Drulákova verze zahraniční koncepce pak věnovala vztahům s USA jednu strohou větu. Mohl se pak premiér divit, když se ho ve Washingtonu ptali tamní vysocí politici, zda se schyluje k zásadní změně dlouholeté pozice České republiky?

V nové úpravě ale již vláda navazuje na dosavadní koncept z roku 2011. Česká republika už zase pokládá Spojené státy za „hlavního garanta euroatlantické bezpečnosti.“ A chce s nimi spolupracovat v „obraně, ekonomice a lidských právech.“ Ano, v těch lidských právech, jejichž aktivní obranu Drulák považuje za překonanou havlovskou chiméru.

Lze chápat, že Sobotka nechtěl dráždit před sjezdem proputinovské síly uvnitř strany. Každé lavírování má ale svou hranici. A ta je v Sobotkově případě dána neměnnými postoji Zemana, kterého ani pohled na desetitisíce Čechů, demonstrujících podporu americkému konvoji, neodradí od cesty do Moskvy. Ačkoli tam bude po boku autokratů a diktátorů přihlížet defilé úplně jiných konvojů. Nám nepřátelským silám Putinovy armády, která napadla Ukrajinu.

Jeho příznivec Jiří Vyvadil napsal v zoufalství nad rozpadem protiamerických demonstrací: „Zemi začíná ovládat proamerická primitivně protiruská havlistická orientace tvořená ČSSD, TOP 09, ODS, KDU–ČSL a několika agenty v samotné ANO.“

S výhradou ke slovíčku primitivní bychom mohli říci, že Vyvadil vystihl základnu kýžených prozápadních sil, pro něž by mohla být nová koncepce zahraniční politiky spojovací bezpečnostní doktrínou.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…