Jiří Leschtina: Orientální lstivost nad Vltavou. BIS varuje před ruskými a čínskými zpravodajskými službami

04.11.2014 22:04

Jen pět dní před odletem prezidenta Zemana do Číny zveřejnila Bezpečnostní informační služba zprávu, v níž upozorňuje, že jednoznačnou prioritou ruských a čínských zpravodajských služeb bylo „upevňování a rozšiřování dalších vlivových kapacit v ČR“.

Jiří Leschtina: Orientální lstivost nad Vltavou. BIS varuje před ruskými a čínskými zpravodajskými službami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Podle BIS k nám zpravodajští důstojníci těchto služeb pronikají i jako turisté, experti, akademici, podnikatelé. Přitom ze zprávy vyplývá, jak důležitou zbraní proti špionážním nájezdům je neudělení víz.

Těžko si lze představit, že prezident nebyl v rámci příprav na státní návštěvu v Číně o těchto poznatcích tajných služeb informován mnohem konkrétněji než veřejnost.

Pak ale Miloš Zeman dluží našim občanům vysvětlení: Proč volal v Pekingu po zrušení víz pro Číňany, ačkoliv věděl, že je to příkrém rozporu s bezpečnostními zájmy Česka?

Zpravodajci BIS upřesňují, o co vlastně jde Rusům a Číňanům. „V případě Ruska se jednalo o snahu využít otevřeného i utajeného politického, mediálního a společenského vlivu k podpoře ruských ekonomických zájmů v Česku. V případě Číny šlo zejména o využití ekonomických argumentů k podpoře čínských politických zájmů v ČR,“ čteme ve zprávě.

Pak ale musí leckoho napadnout: Není příznakem toho, že se snahy vlivových agentur nemíjejí účinkem právě volání našich představitelů po zrušení sankcí vůči Rusku nebo snaživé přitakávání autoritářským praktikám čínského režimu?

BIS zdůrazňuje, že při budování vlivových sítí jsou pro Rusy a Číňany důležití členové parlamentních stran, lobbisté, státní úředníci, vedení organizací zaměstnavatelů nebo zaměstnanců.

Jak úspěšná je ale tahle vlivová invaze u nás? O tom si můžeme udělat obrázek z toho, že změnu zahraniční politiky podle kréda – obchod je důležitější než lidská práva – hlásají nejen prezident, ale i premiér, ministr zahraničí, ministr financí, ministr obchodu, šéfové odborů, agrární nebo hospodářské komory, i bývalý prezident.

Ještě zůstává naděje, že v případě premiéra nebo ministra zahraničí, kteří nejezdili naslouchat svůdným sirénám KGB na ostrově Rhodos, byla přemrštěná vstřícnost k Putinovi a čínským komunistům dána předvolební vypočítavostí.

A že po volbách se Bohuslav Sobotka i Lubomír Zaorálek zejména v případě Ruska vrátí na tvrdší pozice, které zaujali po okupaci Krymu Putinovými vojsky.

Premiér Sobotka bude mít ke změně postoje příležitost už při nadcházející cestě do Spojených států. Jistě tam od něj uslyšíme nejednu tirádu na lidská práva, na pevnost Severoatlantické aliance.

Půjde však o to, zda po návratu nepropadne představě, že česká politika může dál lavírovat mezi ruskými a čínskými zájmy na jedné a západní demokracií na straně druhé.

Právě takováto politická schizofrenie bývá vodou na mlýn orientální lstivosti, s níž jsou u nás splétány ruské a čínské vlivové sítě. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…