Jiří Leschtina: Restituční oprátka pro premiéra Sobotku

24.07.2014 21:42 | Zprávy

Zpočátku vypadala mimořádná schůze sněmovny o církevních restitucích jako další z her na strunu lidové závisti v podání dvou extrémistů - komunisty Filipa a xenofoba Okamury. Ale jen do okamžiku, než promluvil Andrej Babiš. Ten ostře napadl způsob přijetí restitučního zákona a zpochybnil i výši finančních náhrad.

Jiří Leschtina: Restituční oprátka pro premiéra Sobotku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Tímto okamžikem tak šéf hnutí ANO, jenž dosud k restitucím mlčel, začal hlásat to samé, co sociální demokraté.  

Vládní strany sice zablokovaly program mimořádné schůze, ale souznění v kritice restitucí mezi sociálními demokraty, Babišovým ANO, Okamurovou partají a komunisty bylo nepřehlédnutelné. Dokonce to vypadá, jako by zde vedle vládní trojkoalice vznikala dost obskurní anticírkevní čtyřkoalice.  

Babiš ubezpečuje, stejně jako Sobotka, že ctí zásadu „co bylo ukradeno, musí být vráceno.“ Jenže již v dalších větách se ukázalo jeho tvrzení v jiném světle, když se pateticky tázal, proč minulá vláda „nedokázala vysvětlit, proč na lidech šetří a církvím rozdává.“  

Tady něco nehraje. Lze říci, že církvi majetek, který jí komunisté ukradli, rozdáváme? Oloupenému přece mohu uloupené jen vrátit. Pokud Babiš mluví o rozdávání, vyznívá to jakoby násilné vyvlastnění církevní půdy, lesů, budov i kostelů neshledával tak úplně proti právu.  

Každopádně, to nejdůležitější řekl Babiš v závěru. „Věřím, že ještě najdeme s církvemi společnou řeč a že přehodnotí, zda jsou zejména peněžní náhrady, které budou po třicet let navyšovány o inflaci a nebudou podléhat zdanění, náhradami spravedlivými.“  

Pokud takhle mluví ministr financí nelze přeslechnout tichou vyhrůžku: A pokud to, páni preláti nepřehodnotíte, taky bychom mohli uvažovat o zdanění vyplácených náhrad. Což je přesně hrozba, kterou sem tam procedí mezi zuby vyjednavačka s církvemi a senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková.  

Představa, že církve se vzdají části majetku, je samozřejmě iluzí. Zdanění náhrad by Sobotka s Babišem ale mohli prosadit jen za cenu rozpadu kabinetu, v němž by pak lidovci nemohli zůstat ani minutu.  

Takže církve mohou být klidné? Mohou, pokud budou Sobotka s Babišem ve shodě, že se jim koalice vyplácí. Pokud by šéf ANO zatoužil po samostatném letu vzhůru, mohl by navrhnout zdanění restitučních náhrad. Což by sociální demokraté museli podpořit, protože to slibovali před volbami. Lidovci by se pak chtě nechtě ocitli v roli rozbíječů koalice. A nad tím vším by si bohorovně myl ruce Andrej Babiš.  

Ten ostatně dnes v parlamentu prohlásil, že se vláda musí k jednání s církvemi vrátit nejpozději v září. Usuzovat z toho, že se chystá vyhodit koalici do povětří, by ale bylo předčasné. Každopádně ale, pokud by se k tomu Babiš odhodlal, stačilo by mu utáhnout restituční oprátku, kterou si Sobotka omotal kolem krku před volbami, když ve své straně popustil uzdu anticírkevní hysterii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…