Jiří Paroubek: Česká ekonomika, devátá nejlepší v Evropě?

19.02.2022 9:09 | Komentář

Na konci minulého týdne se v médiích objevila informace s velmi sporými průvodními informacemi o tom, že česká ekonomika je prý podle analýzy dat, prováděné společně Evropou v datech a analytickým týmem České spořitelny, na devátém místě v evropské sedmadvacítce.

Jiří Paroubek: Česká ekonomika, devátá nejlepší v Evropě?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Ponořil jsem se, se snahou seznámit se s výsledky tohoto měření, do závěrečné zprávy, která byla v této souvislosti zveřejněna. Přeci jen se mi ale zdá výsledek české ekonomiky (předpokládám, že byl měřen v roce 2019, tedy před covidem), jako poněkud vlastenecky nadnesený.

To, že Češi zaostávají za prvními Švédy, druhými Němci, třetími Dány, čtvrtými Rakušany, pátou Francií, šestým Nizozemskem, sedmým Finskem a osmou Belgií, mě zase až tolik nepřekvapilo. Ale že se za námi ocitly státy, jako jsou Irsko, Španělsko, Itálie, Lucembursko, ale také třeba Portugalsko a Polsko možná trochu překvapivé je, alespoň v některých případech. Výsledek, respektive závěrečná tabulka a pořadí v ní, vznikly posouzením deseti následujících ukazatelů. Jsou to:

  • Ekonomická komplexita
  • HDP/HND
  • HDP/osoba
  • Hrubá přidaná hodnota/celková produkce
  • Míra inflace
  • Míra investic vůči HDP
  • Počet robotů na 10 000 zaměstnanců
  • Přidaná hodnota vývozu
  • Přímé zahraniční investice
  • Veřejný dluh vůči HDP

Česko patří ke třem nejúspěšnějším evropským zemím s nejvyšší mírou investic vůči HDP. Zpět do ekonomiky se investuje více než čtvrtina toho (26,3), co se v česku vyrobí. Více se investuje jen v Maďarsku, a to o půl procentního bodu a v jiné lize investování je Irsko, kde se investují téměř dvě pětiny všeho, co se v zemi vyrobí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Ústecký kraj

Poukazujete na to, co všichni ostatní neudělali pro Ústecký kraj nebo udělali špatně, ale co dobrého pro Ústecký kraj udělalo třeba hnutí STAN? Podle mě se v tom plácáte všichni

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: „Velký den“ v Bílém domě: veletrh evropské bezpáteřnosti

9:44 Ivo Strejček: „Velký den“ v Bílém domě: veletrh evropské bezpáteřnosti

Americký prezident Donald Trump dopředu avizoval, že pondělí 18. srpna 2025 bude v Bílém domě „velký…