Jiří Paroubek: Jak na obnovu světové ekonomiky po koronavirové krizi?

09.04.2020 11:53

Před pár dny schválil americký Kongres a následně prezident Trump podepsal zákon, podle kterého bude bezprostředně podpořena americká ekonomika v nastalé recesi částkou cca 2,1 bilionu dolarů. Zhruba ve stejné době rozhodla německá vláda o podpoře německé ekonomiky v objemu cca 750 mld. eur.

Jiří Paroubek: Jak na obnovu světové ekonomiky po koronavirové krizi?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Čínská vláda a Čínská národní banka se postupně snaží pumpovat do čínské ekonomiky další sta miliardy dolarů (pochopitelně v národní měně v jüanech). Cílem čínské vlády je v krátkém čase dosáhnout obnovy dynamiky „dílny světa“, tedy Číny z doby před koronavirem.

Nejnověji také japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že jeho vláda plánuje do japonské ekonomiky vložit téměř 1 bilion amerických dolarů (pochopitelně v jenech), což představuje 20 % japonského HDP. Nyní byl japonskou vládou vyhlášen nouzový stav, jako reakce na větší nárůst nakažených koronavirem v posledních dnech. Japonské hospodářství bylo ovšem již v minulém roce ve značném útlumu, pokleslo meziročně o 3,8 % (!). Jen tak mimochodem, v době světové recese v roce 2009 dosáhl meziroční pokles japonského hospodářství téměř 6 %.

Evropská centrální banka předpokládá, že členské země Evropské měnové unie (EMU), tedy země v nichž se platí eurem, letos na řešení krize vynaloží 1,5 bilionu eur (což představuje asi 1,6 bilionu US dolarů). Evropská komise přes svého mluvčího v těchto dnech sdělila, že ekonomika zemí EMU může letos klesnout v průměru o 10 %, což není zrovna příznivá zpráva.

Americké finanční trhy v úterý prudce rostly a včera zaznamenaly jen velmi mírný pokles. Americké burzy reagují velmi citlivě na nižší počet hospitalizovaných s koronavirem v New Yorku. Ale už dnes a zítra může být všechno jinak...

Země OPEC, tedy země produkující ropu, zítra povedou jednání o snížení těžby ropy, mj. také s Ruskem. A celkově se očekává, že dojde ke snížení světové těžby ropy a tedy k růstu jejích cen. Státy zatím využívají nižších cen ropy k doplňování svých strategických zásob ve svých zásobnících.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…