Jiří Paroubek: Jak rekonstruovat pozici strany?

01.07.2021 12:52 | Komentář

Když před čtyřmi lety končilo prezidentství Francoise Hollanda, který byl na tuto funkci nominován francouzskými socialisty, byla politická pozice této jedné z nejstarších stran Socialistické internacionály úplně napadrť.

Jiří Paroubek: Jak rekonstruovat pozici strany?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Hollandovi na konci jeho prezidentství důvěřovalo jen několik málo procent Francouzů. A tak se ani nemohl odvážit znovu kandidovat. S jeho odchodem z prezidentského úřadu se zhroutila v rychle po nástupu nového prezidenta následujících volbách také parlamentní pozice francouzských socialistů. Ti se z do té doby dominantní strany francouzského politického života, stali stranou okrajovou.

Když jsem při své návštěvě Paříže procházel před pár lety kolem jejich sídla nedaleko Musee d´Orsay (v rue Solferino) říkal jsem si, že je tam pěkně mrtvo.

Vzpomněl jsem si na svou návštěvu v sídle socialistů v Paříži někdy v roce 2008 a na své setkání s tehdejším prvním tajemníkem strany Hollandem. Socialisté tehdy počítali s jiným prezidentským kandidátem (Strauss-Cahn) a Holland v podstatě dožíval v pozici hlavního administrátora strany. Nicméně, po skandálu Strausse-Cahna, který ukončil jeho politickou kariéru, se Holland shodou okolností stal jakousi antitezí tehdejšího prezidenta Nicolase Sarcosyho, který se do francouzských politických dějin zrovna skvěle nezapsal. A protože byl dokonalým protikladem Sarcosyho a protože kandidoval za hlavní levostředovou formaci, stal se francouzským prezidentem. Jeho politické akcie šly ovšem stále rychleji dolů a to nezachránili ani poměrně schopní premiéři socialistů, které Holland vybíral.

Jako nový prezident se v roce 2017 prosadil kandidát v podstatě liberálního hnutí Republika v pohybu, bývalý Rotshildův bankéř a také ministr financí socialistické vlády, E. Macron.

V úterý jsem popsal výsledek druhého kola francouzských regionálních voleb, které proběhly tento víkend. Výsledek voleb je nesmírně zajímavý, i když byl většinou českých médií buď přehlédnut anebo dezinterpretován.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.