Jiří Paroubek: Jiný pohled na volební preference

28. 10. 2020 21:47

Agentura Sanep prišla již minulý týden s průzkumem veřejného mínění, který zjišťoval volební preference politických stran těsně po volbách počátkem října. Tedy podobně, jako to učinila agentura Kantar CZ. Došel ale k poněkud jiným závěrům.

Jiří Paroubek: Jiný pohled na volební preference
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

V poslední době se mě někteří novináři ptají, jak je to možné, že sociální demokracie v době, kdy jsem ji řídil, měla volební výsledky nezřídka převyšující 30% hlasů. Říkám, že jeden z nejdůležitějších faktorů, který k těmto mimořádným volebním výsledkům vedl,  byla velmi kvalitní analytická práce. Každý měsíc jsme dostávali od společnosti Stem velmi podrobnou analýzu volebních preferencí za předchozí měsíc, přičemž v materiálu byly analyzovány desítky faktorů, které na volební preference působily. A podle těchto hloubkových a detailních analýz bylo možné kalibrovat politiku vedení ČSSD. Tedy vedení strany, parlamentních klubů a v době kdy strana byla ve vládě hlavně jejich ministrů. Ne všichni poslanci či senátoři dostávali velmi podrobné analýzy k dispozici, ale závěry které z nich vyplývaly, tedy syntézu, již ano. Sobotka tyto analytické práce, jak jinak, zlikvidoval. Pochopitelně jsem vždy porovnával také volební odhady různých výzkumných agentur a hledal jsem jejich důvody pro rozdíly ve volebních preferencích a posuzoval je. Ty rozdíly existovaly vždy. Stejně tak, jako existovala rozdílná kvalita těchto agentur a to platí i dnes. Sanep byl mimořádný v tom, že měl vždy originální metodu, která umožňovala nejaktuálnější pohled, rychlou sondu do nálad veřejnosti.

Velmi vhodným způsobem využil tuto metodu výzkumu volební tým Miloše Zemana před druhým kolem prezidentntské volby v roce 2013. Prostě M. Zeman každý den před druhým kolem  prezidentské volby věděl, jak se vyvíjejí jeho volební preference a co jsou skutečné problémy, na které by se měl ve veřejných vystoupeních zaměřit. To byl podle mě jeden z faktorů, který rozhodl o volební porážce K. Schwarzenberga. Zásadně si nemyslím,  jako tu a tam někdo z čtenářů tohoto serveru, že průzkumy jsou de facto cinknuté, tedy všechny. Řekl bych to jinak, některé jsou kvalitnější než jiné a je věcí kvalitního analytika, aby s tím uměl pracovat.

Agentura Sanep se v zásadě shoduje s výsledkem výzkumu Kantar CZ ve třech směrech:

- hnutí ANO mírně ztratilo, podle Sanepu oproti předchozímu průzkumu 1,1%
- sociální demokracie ztratila oproti předchozímu průzkumu 1,7%
- hnutí STAN získalo 0,8%

V průzkumu Kantar CZ jsou však čísla poklesu vládních stran i vzestupu hnutí STAN podstatně vyšší. Nicméně tyto tři tendence jsou v obou průzkumech podobné. Hnutí ANO by si i podle Sanepu zachovalo pozici nejsilnější strany s 27,1% preferencí. Ale odstup druhých  Pirátů za Babišovci je mnohem výraznější nežli u agentury Kantar CZ.

Sanep jim přisuzuje 14,4% a vlastně preference bez pohybu oproti předchozímu měsíci. Podobně to vidí Sanep i u ODS, s preferencemi 12,1% a de facto bez pohybu. Na čtvrtém místě v pořadí stran jsou sociální demokraté s 8,4%. Jak poznamenává Sanep v komentáři, ukazuje se potřebnost této strany v politickém systému země i přestože strana utrpěla ve volbách vážné ztráty. Na další místě za sociálními demokraty je v preferencích SPD s 6,7%. Ani STAN, tak úžasně zbytnělý v preferencích podle Kantar CZ, na tom podle Sanepu není zas tak skvěle, se 6,2% preferencí. A pak jsou tři ohrožené parlamentní druhy, podle Sanepu: KDUČSL (5,3%), KSČM (4,9%) a TOP 09 (4,3%). Až za těmito stranami s preferencemi na úrovni 3,8% se dostala Trikolora.

Analytici Sanepu správně poznamenávají ve svém komentáři, že volební výsledky v krajských a senátních volbách před necelými čtyřmi týdny byly deformovány "nestardartní skladbou voličů" a nechutí části starších voličů dorazit do volební místnosti s ohledem na možnou nákazu koronavirem. Prostě všechno je podle Sanepu trochu jinak a volební odhady této kvalitní agentury poněkud korigují nejostřejší kontury výsledků průzkumu Kantar CZ. Podle Kantaru by se konal de facto Armageddon levice a počínajíci destrukce voličské základny hnutí ANO. Tyto závěry jsou podle agentury Sanep trochu předčasné, stejně tak jako optimismus české pravice, že teď ji již čeká jen vítězný útok na Strakovu akademii a pak už vládnutí.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karol Hrádela: Řešit politicky či ekonomicky rizikové kauzy přináší svá rizika i pro advokáta

21:00 Karol Hrádela: Řešit politicky či ekonomicky rizikové kauzy přináší svá rizika i pro advokáta

Komentář na facebookovém profilu ke zproštění novináře Přibila obžaloby z pomluvy