Jiří Paroubek: Průzkum agentury Data Collect za měsíc červen

19.06.2021 15:32 | Komentář

Data Collect a Kantar CZ jsou agentury pro výzkum veřejného mínění, které pracují dlouhodobě pro Českou televizi. Chce se dodat pro úplnost, že zpravodajství ČT pracuje dlouhodobě pro pravicovou opozici.

Jiří Paroubek: Průzkum agentury Data Collect za měsíc červen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Nemohl jsem se proto v posledních měsících zbavit dojmu, že pokud jde o průzkumy volebních preferencí politických stran, které tyto dvě agentury zpracovávají, jsou často postaveny na bázi přání.

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 13038 lidí

Obě dvě agentury - Data Collect a Kantar CZ – se vlastně doplňují. Jednou se objeví výsledky od jedné a pak zase od druhé v krátkém časovém rozestupu. Tyto výsledky se mají, tak jaksi doplňovat a potvrzovat navzájem....A vlastně prostřednictvím ČT a ochotných médií vytvářet veřejné mínění.

Většina dalších agentur pro výzkum veřejného mínění nevidí tak velký přesun ve veřejném mínění ve prospěch pravicové opozice, jako zmíněné dvě „televizní“ agentury. Ale když se dívám na porovnání volebních preferencí posledního průzkumu Data Collect z června a porovnám výsledky s květnem, dochází k jistému posunu. I podle Data Collect jsou vlastně preference na jedné straně pravostředových formací a na straně druhé populistických a levicových stran zhruba v rovnováze.

Data Collect dokonce připustil, že do sněmovny by se s 5% dostala ČSSD. To je dlouho nevídaný průlom u „televizní“agentury, když obě dvě agentury drží sociální demokraty většinou mezi 3 – 4% preferencí. A najednou tato změna.

Do sněmovny by se podle Data Collect propracovala také Šlachtova přísaha s 5% hlasů.

O něco silnější než tyto dvě volební strany, jsou podle Data Collect komunisté s 5,5%. Ti prý zaznamenali pokles o 0,7%, tedy z 6,2% v květnu na 5,5% v červnu.

Před komunisty je Okamurova SPD s 10,5% hlasů, což znamená pokles jejich preferencí meziměsíčně o 2,5%.

Před SPD je volební formace tří pravostředových stran SPOLU s 19,5% preferencí. Tento výsledek znamená pokles o 1,2% oproti květnu.

Naopak druhé v pořadí preferencí, hnutí ANO, podle výzkumníků z Data Collet zaznamenalo růst z 19,4% v květnu na 20,5% v červnu.

Vedoucí Piráti a STAN mají oproti 27% v květnu nyní 25,5% preferencí.

Nechci z těchto čísel dělat nějaké dalekosáhlé závěry o obratu ve volebních preferencích ve prospěch obou vládních stran. Jednak si myslím, že ve výsledcích agentury Data Collect je příliš mnoho subjektivního… a tudíž nemá smysl dělat velké závěry. Ale logicky mně z razantní změny, ke které ve společnosti došlo eliminací třetí vlny pandemie, vychází, že by se preference vládních stran měly oživit.

Myslím, že do konce června všechny výzkumné agentury vystřílejí prach za toto pololetí. V letních měsících není možné brát výsledky průzkumů příliš vážně, takže relevantní situace nastane až počátkem září, kdy se vrátí lidé z dovolených.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč jsou odpůrci očkování odolní vůči faktům

15:33 Petr Hampl: Proč jsou odpůrci očkování odolní vůči faktům

Denní glosy Petra Hampla.