Jiří Paroubek: Republika je v nebezpečí

15.10.2020 7:38

V tuto chvíli zažíváme asi největší krizi v dějinách samostatné České republiky. Druhá vlna pandemie zasáhla život celé české společnosti tak razantně, jak to nikdo ještě před pár týdny nečekal.

Jiří Paroubek: Republika je v nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Teď můžeme lamentovat, co že se udělalo špatně v průběhu letních měsíců, když se uvolnila opatření, která v průběhu jara během několika týdnů prakticky udusila první vlnu pandemie u nás.

Společnost se chovala, jakoby se nemohlo nic stát. Přitom jsme měli varovné příklady v přímém přenosu např. ze Spojených států, kde denně přibývaly desítky tisíc nemocných, a umíraly tisíce lidí.

Držet demokratickou společnost dlouhodobě ve stavu mimořádných opatření, a de facto mimořádného stavu, se nedá. Lidé chtějí normálně žít. Chtějí chodit do práce, za zábavou, vodit děti do školy, jezdit na dovolené.

Nicméně včerejší projev ministra zdravotnictví Prymuly byl nejen státnický, ale i fakticky a faktograficky správně zaměřený. Vláda nastoupila správnou cestu k likvidaci druhé vlny pandemie. Začátkem příštího měsíce by mělo již být patrné zploštění křivky přibývajících nemocných s COVID-19. Ale razantní pokles počtu nemocných, to bude záležitost delšího času. Jak dlouho, to uvidíme.

Vláda se chce vyhnout drakonickým opatřením, které uplatňuje v současné době zejména Izrael. Pokud ovšem nedojde ke zmírnění nárůstu počtu nemocných, bude vláda muset zasáhnout ještě tvrději.

Politický hyenismus

Někteří opoziční představitelé, mám na mysli zejména představitele ODS, vynikají nezměrnou nenávistí při protivládních útocích. Blábolení o tom, jak se vláda měla připravit na druhou vlnu pandemie a že to neudělala, je trapné. Jak by bylo možné uvažovat před řekněme dvěma či třemi měsíci o současném rozsahu šíření pandemie. Kdyby s tím vláda tehdy vyrukovala, titíž představitelé ODS, kteří tehdy brojili proti nošení roušek, by napadali vládu, že straší veřejnost.

Včera jsem se chvíli díval na asi dva Soukupovy pořady na TV Barrandov. Tento "dobrý" muž se špatnou hlavou napadá vládu a obviňuje jí přímo  z odpovědnosti za oběti na lidských životech, které nyní vznikají. Pokud by toto byla pravda, tedy, že lidské oběti při pandemii jsou věcí vlád, byly by k pádu předurčeny vlastně všechny vlády světa.

Snad jen s výjimkou vlády KLDR, jejíž vůdce Kim tvrdí, že v této zemi neexistuje žádný nemocný na COVID-19.

A pokud jsou nemocní, pak jsou také mrtví.

Vláda nyní nastoupila správnou cestu boje s druhou vlnou pandemie, opírajíce se o odborná stanoviska českých i zahraničních odborníků v oblasti epidemiologie, a to je jediná možná cesta.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: České je lepší

16:25 Zbyněk Fiala: České je lepší

Zákon o povinném podílu českých potravin v nabídce řetězců je signálem toho, že problém je naléhavý…