Jiří Paroubek: Žumpa vychrstla

23.04.2021 7:34 | Komentář

Zatím se nechci vyjadřovat k dění v tzv. kauze Vrbětice. Uvidíme, co příští dny a týdny přinesou. Jaké budou hmatatelné důkazy pro závažná obvinění, která se ve vztahu k Rusku ze strany zpravodajských služeb objevila.

Jiří Paroubek: Žumpa vychrstla
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Nedá mi to však, abych nereagoval na jeden z článků, které odrážejí neuvěřitelný politický fanatismus, který je pro určitou část našich politiků příznačný. A bohužel významným způsobem tento savonarolovský fanatismus prosákl i do akademické sféry.

Přečetl jsem si se zájmem článek, pro mě dosud neznámého Petra Suchého, podle svého vyjádření odborníka na mezinárodní bezpečnost (tak se deklaruje ve svém článku na iDnes.cz) z Masarykovy univerzity (MU) v Brně. Svůj článek nazval velmi půvabně: „Zbabělci. Dveře ruskému vlivu vědomě otevřela ČSSD“. Ve svém článku to patlá páté přes deváté a doprovází svá tvrzení často pseudoargumenty.

Ani by mně snad nevadilo, když je někdo politickým popletou, ale trochu je mi líto studentů MU, kterým toto politické nemehlo plete hlavu. Pokud ve svém článku Suchý napadá současného prezidenta republiky, ba i toho bývalého a častuje je opravdu neotřelými a půvabnými epitety, musel jsem se podívat, kdo to vlastně je.

Vygoogloval jsem si jméno Petr Suchý a objevilo se mi několik tváří. Čekal jsem, vzhledem k tomu, jakou zdrcující kritikou zahrnul tento dobrý muž oba žijící české prezidenty, že to bude politický Einstein. Hledal jsem jeho velká politologická díla, abych se poučil. Ale našel jsem jen pár článků, které byly tak stupidní, že jsem je ani nedočetl do konce. Pokud jsem si Suchého nespletl s jiným Suchým, tak tento pán z katedry mezinárodních vztahů MU, má být také proděkanem fakulty sociálních studií MU. Nevím, jestli je vhodné, aby poměrně vysoký akademický funkcionář označoval prezidenta republiky jako „zástupce Ruska“. A aby obviňoval Babišovu vládu, že "dlouho dělala mnohé pro sledování politických a ekonomických zájmů Ruska". Nevím, jak Suchý přišel na "ruské chlebodárce M. Zemana" a na to, že prezident právě v tuto chvíli „se svými nejbližšími spolupracovníky právě horečně maže stopy…“.Opravdu bujná fantazie hraničící s vážnou diagnózou.

Anketa

Je Vladimir Putin nebezpečím pro Českou republiku?

5%
94%
hlasovalo: 36199 lidí

Často jsem byl v minulosti v politickém sporu s Václavem Klausem. Ale ať je to, jak chce, byl deset let prezidentem republiky a byl také dvojnásobným ministerským předsedou této země. Mluvit o Klausovi jako o někom, kdo se nevyzná v mezinárodních vztazích, je skutečná nehoráznost.

A nyní k sociální demokracii. Suchý dští síru na tuto stranu, neboť se v letech 2007 – 2008 s velkou podporou českého obyvatelstva postavila proti umístění amerického radaru na našem území. Suchý vcelku nechutně píše, že se prý ČSSD v té době „…cíleně spojila s ruskou stranou, tlumočila její zájmy a hájila její cíle“. To jsou úplné nesmysly.

Bylo to úplně jednoduché. Proti umístění amerického radaru a tedy americké vojenské základny u nás bylo tehdy 70 – 80% českých občanů. ČSSD, alespoň v mých očích, byla vždy stranou, která hájila zájmy českého lidu. Proto byli její tehdejší představitelé proti umístění americké základny na našem území. Kdybychom na našem území radarovou základnu umístili, a souběžně s umístěním základny v Česku by byla umístěna také údajně protiraketová základna v Polsku, namířili by na nás Rusové z Kaliningradské oblasti desítky raket středního doletu. Jsem rád, že jsem tehdy politicky postupoval, jak jsem postupoval. Dali jsme svým tehdejším politickým postupem českým občanům téměř patnáct let klidného života bez velkého mezinárodního napětí ve střední Evropě, které by umístění americké základny na našem území způsobilo. Ostatně stejný názor na umístění dvou základen na našem a polském území jako ČSSD, měli v té době i další středoevropské sociálně demokratické strany v čele s německou SPD, ale také strany v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku, s nimiž jsme celý postup koordinovali. Chce snad Suchý tvrdit, že i tyto strany, v případě SPD a SPÖ se jedná o dlouholeté opory Socialistické internacionály, jsou pod vlivem Kremlu?

Rusové bohužel mají po celé své moderní dějiny, tedy posledních nejméně 250 let, vždy tendenci přeceňovat hrozby, které jsou za jejich hranicemi.

U mě byla motivace pro mé jednání jednoduchá. Po sovětských raketách a sovětských vojscích, které tady byly umístěny po srpnu roku 1968 více než dvacet let a jež jsem si tady nepřál, jsem si nepřál ani žádná jiná vojska na našem území. Čeští občané si zaslouží klidný život.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Není to "drápek", ale pořádný "dráp"

9:01 Miroslav Josef Bezecný: Není to "drápek", ale pořádný "dráp"

Když jsem, "s náležitým obdivem", četl svůj komentář v Parlamentních listech, "praštilo mě do očí" i…