Jiří Pehe: Bruselský vlk a česká koza. EU kritizuje služební zákon

18.12.2014 20:29 | Zprávy

Když někteří komentátoři, analytici a politici, včetně prezidenta republiky, upozorňovali, že služební zákon v podobě, v níž ho nakonec přijal parlament, je svého druhu výsměch požadavkům na odpolitizování státní správy u nás, politici ze stran, které tento údajně přijatelný politický kompromis ukuchtily, kritiku odmítali.

Jiří Pehe: Bruselský vlk a česká koza. EU kritizuje služební zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Představitelé opozičních pravicových stran tvrdili, že zákon tak, jak byl přijat, je v podstatě dobrý, protože opravil drakonické požadavky na odpolitizování státní správy, které obsahoval zákon původní, přijatý už v roce 2002, jenž ovšem zásluhou českých politiků nikdy nezačal platit.

Strany současné vládní koalice tvrdily, že by byly pro odpolitizování státní správy tak, jak byla nastavena v původním zákoně, a zejména pak v jeho novele z dílny ministra Jiřího Dienstbiera ze začátku tohoto roku, ale musely prý přistoupit na kompromis, neboť pravice hrozila obstrukcemi.

Byly to jen výmluvy. Stejně jako během oněch 12 let, kdy politici napříč politickým spektrem opakovaně zamezovali tomu, aby zákon začal v praxi platit, i nyní šlo především o to, aby nezačal platit zákon, který výrazně omezí možnost politických stran dosazovat na vysoké funkce ve státní správě vlastní lidi.

I proto muselo z původní verze zákona zmizet generální ředitelství státní správy, které by mělo velkou míru nezávislosti na politice při výběru a jmenování státních úředníků.

I proto bylo třeba zabezpečit, aby státní tajemníci na ministerstvech byli nakonec jmenováni nikoliv přes hlavy politiků, ale na základě jejich výběru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

9:44 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

Glosa k situaci v Sociální demokracii.