Jiří Pehe: Jak se v Česku reformuje

27.02.2014 21:40 | Zprávy

Příprava konečné verze zákona o státní službě opět bohužel ukázala, že pokaždé když čeští politici připravují významný zákon, který má zásadním způsobem reformovat tu či onu oblast fungování státu nebo společenského života, odehrává se diskuse o takové reformě v jakémsi prazvláštním provinčním vakuu.

Jiří Pehe: Jak se v Česku reformuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Jinými slovy: významné reformy, kterými se u nás zaklínají už od pádu komunismu všechny vlády, se často odehrávají jakoby mimo širší evropský kontext, ačkoliv je Česko už od roku 2004 členem Evropské unie.

V 90. letech vlády samozřejmě zaváděly některé reformy, pro které neexistoval žádný vzor ve vyspělých západních společnostech. Vytvoření tržního hospodářství z téměř úplně postátněné a centrálně kontrolované ekonomiky totalitního státu byl experiment,v při němž jsme se mohli inspirovat tak nanejvýš tím, co navrhovaly a prováděly postkomunistické země kolem nás.

Podobně tomu bylo při zavádění politické demokracie, ačkoliv v tomto případě bylo přece jen možné se nechat inspirovat některými zkušenostmi zemí, které v minulosti budovaly demokracii na troskách ne sice přímo totalitních, ale autoritářských režimů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.