Jako přesvědčený ateista vidím v jakémkoliv náboženství jenom určitou ideologii, jakou si věříci vysvětlují svět, jeho vazby a své postavení v něm. Každé náboženství může sebou přinášet něco pozitivního, ale v každém je zároveň obsažen silný náboj netolerance k jiným náboženstvím či nevěřícím. To nepochybně platilo v minulosti i kupříkladu pro katolickou církev, která náboženskými válkami, středověkými libůstkami jako bylo upalování kacířů či čarodějnic či pálením knih obsahujících nové a odvážné myšlenky sehrávala silně zápornou roli, proti které lidstvo muselo za cenu obětí bojovat.
Až oslabení jejího mocenského vlivu ve světě vedlo k sebereflexi a Jan Pavel II a zejména dnešní papež František uměli vtisknout katolické církvi i pro nevěřící novou roli, pro kterou si mohla získávat celosvětově i sympatie. A tak dnešní katolická církev mimo svou hamižnou a odpudivou českou pobočku sehrává v mnohém roli usmiřovatele a sjednocovatele, duchovní oporu pro utlačované a přehlížené a snaží se ponořit ke smyslu svého původního poslání, obsaženého především v Novém zákoně.
Ovšem ať tak či onak platí, že katolická církev i boj proti ní, včetně vzniku reformistických církví, osvícenství a racionalismu a konečně i odluky církví od státu jsou pevně spjati s Evropou a patří k našemu životu.
Nic z toho však neplatí pro islám...Nebudu rozebírat texty koránu, protože na stránkách tohoto portálu to mnohem přesvědčivěji již dělají jiní. Zejména několik posledních blogů pana Pillmana jsou velmi instruktivní.
Islám je systémově založen na nenávisti, netoleranci, vraždění bezvěrců či jinověrců. Svými texty je skutečně mnohem horší než nacismus či fašismus obecně.
Proto upřímný antifašista musí být i upřímným antiislamistou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Vyvadil