Jiří Vyvadil: Boj o samostatnost na jihovýchodě Ukrajiny je logický a správný

08.04.2014 9:20

Násilné převzetí moci kyjevskými majdanisty porušilo základní pravidlo demokracie: moc se mění na základě stanovených pravidel a nikoliv proti nim. No stalo se. A je jasné, že se tato situace jako bumerang a spravedlivě vrátí proti jejich aktérům, včetně Západu.

Jiří Vyvadil: Boj o samostatnost na jihovýchodě Ukrajiny je logický a správný
Foto: Archiv JV
Popisek: Advokát Jiří Vyvadil

Jestliže kyjevská reprezentace je až extrémně protiruská a nacionalistická, tak je to především blbost u země, která je na svém severním sousedu závislá dle hrubých odhadů 50-70% své ekonomiky, ale je to blbost na entou, když východní část země, a navíc ta podstatně bohatší, je silně proruská. Tak jako arabské jaro přivedlo demokraticky k moci fanatické Muslimské bratrstvo, kde většina jeho vůdců už čeká na výkon trestu smrti, tak hloupé protiruské nadšení, podporované USA i EU ve prospěch majdanu se obrátí v protipól.

Ale nejen to. Obsazování budov, či jiná opatření na východě Ukrajiny není možné shledat nelegitimním, když stejně tak postupovali kyjevští pučisté s podporou Západu.

Řečeno jinak : Zodpovědný Západ měl rozumně ihned odejmout majdanistům podporu, jakmile začali s násilím a už vůbec se neměl účastnit jejich demonstrací.

Copak Evropa nezažila desítky revolucí a převratů končící popravou jejich původních vůdců?

Od počátku jsem varoval, že Ukrajinu stihne stejná porážka jako Gruzii, včetně ztráty území. A Ukrajina, která historicky je nesourodým slepencem je pro rozpad zralá a zřejmě dopadne mnohem hůře. Ale vlastním přičiněním.

Kdo seje vítr, musí sklidit bouři.

A nebo úplně na tvrdo : Za blbost se platí.

Národ, který vyvolá povstání kvůli nepodpisu asociační dohody s EU není podle mého názoru svéprávný.

Totálně nekompetentní současné vedení Ukrajiny, které vyvolalo revoluci a převrat, už nemá a nebude mít sílu, procesy touto revolucí započaté zastavit.

A Západu bych radil, aby ihned vyrazilo s prosíkem, ať Putin vojensky nezasahuje.

Bude v nelehké situaci. Vlastní národ doma a Doněčtí a další na Ukrajině, kteří se k němu upínají a žádají o vojenský zásah budou, vytvářet na něj obrovský tlak. Bude problém mu odolat.

Klíč k Ukrajině má Putin a nikdo jiný.

A Západ, trapný se svými výhružkami, by například urychleně a autoritativně například prosadit federalizaci, jak ji Rusko navrhuje.

Nevyhoví-li Západ Putinovi v jeho neutrálních požadavcích, aby si umírněnost obhájil ve své zemi a vůči těm, kdož ho žádají o pomoc, bude jinak muset logicky jít na pomoc svým krajanům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Vyvadil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

18:41 Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

Alexandr Mitrofanov, komentátor Novinek.cz, byl mnohokrát v minulosti ověnčen (možná více než jednou…