Násilná rekatolizace a její následné udržování trvající po několik století se podepsala na historickém povědomí českého národa právě tím, že počty věřících jsou minimální. To nic nemění na tom, že hájím názor, že svoboda projevu, která zahrnuje též svobodu uměleckého projevu má své přirozené hranice a nesmí hrubě, ba vyhroceně agresivně zasahovat do náboženských pocitů stoupenců určitých náboženství.
Sobotní uvedení hry Naše násilí a vaše násilí v pojetí Husy na provázku, kde Ježíš znásilňoval muslimku je nejen zjevně urážlivé vůči oběma náboženstvím, ale je zároveň znovu a znovu opakujícím projevem vyhraněné povýšenosti části našich elit nad námi, prostým lidem. Jde stejným směrem jako podpora vulgárního znásilňování punkové skupiny Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele, svatostánku pravoslavné církve v Moskvě, kterou tehdy nadšeně vítaly naše umělecké i tehdejší politické elity v čele s Karlem Schwarzenbergem.
Je příznačné, že obratem je skupina Slušných lidí, která proti divadelní hře vystoupila, označována našimi pravdoláskaři Honzejkem, Halíkem, Rychlíkem a dalšími nálepkou fašistů, nácků, stoupenců totalitního režimu před rokem 1989 apod…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.