Jiří Vyvadil: Chce to rovnováhu, jaká tady panovala do roku 1989

31.01.2019 13:40 | Zprávy

Když před dvěma lety kandidoval Donald Trump, zněly jako z jiného svět, že stane-li se prezidentem, nebude svrhávat cizí vlády, nebude určovat, jaký mají jiné země režim, nepovede proti nim agresivní války, jak to dělali všichni jeho předchůdci…

Jiří Vyvadil: Chce to rovnováhu, jaká tady panovala do roku 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Poctivě řečeno, i teď, kdy zavedl proti Iránu snad nejdrakoničtější sankce a kdy stejným způsobem chce pokračovat proti Venezuele, pořád mu slouží k dobru, že na rozdíl od Bushe jr.,(válka v Iráku) Billa Clintona (humanitární bombardování Jugoslávie) či Obamy (válka v Libyi) volí o stupeň méně nebezpečnější postupy, tedy ekonomický tlak. Je to samozřejmě také jednoznačně v rozporu s mezinárodním právem, ale stále je to v podstatě na poměry USA, z hlediska její imperialistické minulosti absurdně velmi mírné.

Teď se k Trumpovi přifařili Merkelová, Macron a premiér Španělska Pedro Sánchez Pérez-Castejón, který dokonce v rámci EU byl nejvíce iniciativní. To je tedy ta viditelná část Západu, nikoliv ovšem celá. Z 28 zemí EU jdou to jenom tři a ostatní se víceméně chovají zatím neutrálně. Člověk neví, jak se zachová Polsko, stejně jako Rumunsko, kteréžto státy jsou vždy fanaticky protiruskými a proamerickými, ale vlastně je ten stav dosud dobrý. Většina zemí EU necítí potřebu podporovat jakoukoliv agresi vůči Venezuele, ani ekonomickou, ani vojenskou…

Má to logiku: Francie a Německo svou jednostrannou smlouvou o spolupráci z Cách zrušilo eurounijní jednotu a v podstatě, i když si to jistě nepřáli, fakticky zdůraznili, že zejména v zahraničních otázkách si může každý stát postupovat podle vlastních měřítek. A za to jim buďme vděční. Evropa není soubor poloanonymních státu ÚSA, které většina z nás by určitě ani neuměla vyjmenovat. Každý stát, každý národ má své názory a často diametrálně odlišné od těch, které platí už metr od jeho hranic…

Proti této západní protimadurovské frontě stojí v podstatě stejně silný val: také silný val : Východ, které dnes tvoří Rusko, Čína, Turecko a zčásti například Indie…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Herman: Berijovy deníky

9:44 Pavel Herman: Berijovy deníky

Tak za prvé kniha obsahuje jen stopové množství Berijových deníků, korýšů a ryb, takže zbytek jsou j…