Jiří Vyvadil: Jmenování Babiše je nejdůležitější událostí od roku 1989

07.12.2017 15:40

Jiří Drahoš, který se rozhodl jít cestou Hillary Clintonové a vyvolává paniku, že zahraniční tajné služby chtějí ovlivnit naše prezidentské volby a když ne ony, tak určitě dezinformační servery. I proto jsem s radostí poskytl rozhovor severu Sputnik, který je našimi rusofóby mazi tako dezinformační servery řazen, a to na téma jmenování Babiše předsedou vlády.

Jiří Vyvadil: Jmenování Babiše je nejdůležitější událostí od roku 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Andrej Babiš udělá Českou republiku v rámci EU nezávislejší a suverénnější, takové přesvědčení v rozhovoru pro Sputnik vyjádřil bývalý senátor a poslanec, náměstek ministra spravedlnosti ČR Jiří Vyvadil.

Vyvadil: Skutečnost, že pan prezident jmenuje Andreje Babiše, nesmírně vítám. Troufám si tvrdit, že je to nejdůležitější krok od roku 1989, protože Andrej Babiš je zcela nový typ politika. Je pragmatický, není ideologický, nešíří nenávist, chce prospěch země a nechce žádné konflikty. Jinými slovy si jeho vláda bude přát, aby Česká republika byla pokud možno co nejúspěšnější, ačkoliv je miliardář, tak jeho cílem je i pomáhání obyčejným lidem, zvyšovat důchody, zvýšit příjmy. Čili má takovou politiku „pro všechno", on říká „jsem pro všechny", ono se tomu v angličtině říká „catch-al party". On bere levicové i pravicové prvky. Takže to je z toho hlediska vnitřního. Navíc zrovna včera vyšly výsledky průzkumu veřejného mínění a jeho hnutí ANO je opět jednoznačně na čele. Takže z hlediska vnitřního uspořádání to bude rozhodně dobře.

Ale bude to dobře z hlediska zahraniční politiky, jak se ukáže pan Babiš jako partner Visegrádské skupiny, Bruselu a Moskvy?

On to není nějaký revolucionář, který by zítra vystupoval z Evropské unie, to určitě ne. Ale zároveň bude velmi kritický v těch otázkách, kde Češi s Evropskou unií nesouhlasí. Bude ostře proti migraci, bude ostře proti sankcím. Ano, bude i proti sankcím proti Rusku, protože je pokládá za nerozumné a neinteligentní. Nebudeme vstupovat do eurozóny, tím se Česká republika liší například od Slovenska. Čili v tomto ohledu ta jeho politika bude velice pružná a velice pragmatická, to je asi to, co teď potřebujeme.

Mnozí věří, že Andrej Babiš tíhne k autoritářství. Nestane se druhým Viktorem Orbánem?

Ne, v žádném případě ne. Já vysvětlím možná jednu věc, Češi jsou Češi. Češi nejsou Maďaři nebo Poláci, ačkoliv Babiš je Slovák, tak má v podstatě mentalitu Čecha. My jsme pragmatičtí, nepodléháme takovým těm fanatickým nacionalistickým proudům. Babiš ani jedenkrát nevystoupil způsobem, jakým vystupuje třeba Orbán, který dennodenně vystupuje s nějakým projevem a trvale bojuje proti muslimům a migrantům. Babiš to řekne jednou za půl roku jednou větou, že tady prostě migranty nechceme a tečka. Nedělá z toho takovou tu trvalou politiku. V žádném případě nebude Orbánem a v žádném případě nebude ani Kaczyńskim. Rozumíte, on je pragmatik, zatímco Orbán není pragmatik. To je ideolog, to je tvrdý nacionalista a navíc do toho všude dává katolickou církev. Češi jsou v tomto ohledu zcela jiným národem než třeba Maďaři anebo vůbec Poláci. Já vím, že je to teď trochu citlivé, ale řekněme si, že existují rozdíly mezi národy. Nedávno byl v Polsku milion věřících, kteří s růženci obkroužili zemi jako boj proti Rusku a boj proti všemu. To jsou nemyslitelné věci u nás. Naopak bych řekl, že se Babiš i teď vyjadřuje poměrně fakticky vůči V4. Ne, že by ji chtěl jakoby zrušit, to ne. Ale v žádném případě není jejím nadšeným podporovatelem. Říká, že musíme spolupracovat i s Evropou. Sám má v programu, že je potřeba dobrá a plodná spolupráce s Ruskem, dále to nerozváděl, ale i to je velmi dobrý posun. A zrovna nedávno řekl, že se těší na setkání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Možná z mého hlasu cítíte trochu nadšení, Česko bude hrát úplně svébytnou a samostatnou politiku v rámci Evropy a já mám pocit, že na to máme! A bude-li navíc ve funkci pan prezident Zeman a já v to věřím, tak to bude vynikající tandem. Zeman je geopolitický stratég a Babiš ekonomicko-sociální pragmatik.

A co bude s tím vyšetřováním Andreje Babiše?

Samozřejmě, že opoziční strany to už vidí jako poslední šanci, jak se Babiše zbavit. Faktem je, že i podle těch posledních výsledků průzkumu zase jejich podpora klesá. Mělo by se říct, že u nás je možné pozastavit trestní stíhání na dobu do skončení volebního období. Ať si ho s pánembohem za čtyři roky stíhají. Ale rozvrátit zemi jenom kvůli tomu, že někdy před deseti lety něco nastalo, co mu předtím schválily všechny vlády, to je nesmysl. Proto doufám, že v této fázi vydán nebude, to neznamená, že nemůže být stíhán po skončení volebního období. Já osobně věřím, že všechno dopadne dobře.

(rozhovor byl publikován ZDE)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Krystlík: Cvičí vůbec někdo české policajty jak jezdit s modrými majáky a se sirénou?

14:35 Tomáš Krystlík: Cvičí vůbec někdo české policajty jak jezdit s modrými majáky a se sirénou?

19. 11. 2020 se o umění řidičů Policie ČR mohli přesvědčit i v zahraničí havárií hlídkového vozu Pol…