Jiří Vyvadil: Macron a Merkelová se pokouší převzít iniciativu od populistických stran. Zatím úspěšní nebyli...

22.01.2019 21:23 | Zprávy

Tak jak se blíží volby do Evropského parlamentu se jasně profilují dva myšlenkové i politické proudy. Tím prvním je ten doposud vládnoucí, silně prointegrační, promigrantský, proglobalizační a protinacionalistický.

Jiří Vyvadil: Macron a Merkelová se pokouší převzít iniciativu od populistických stran. Zatím úspěšní nebyli...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

To je proud dnešní větší části evropských lidovců , nikoliv ovšem Orbánův, který se k nim formálně řadí, ale myšlenkově je zcela jinde a stejně tak i eurokritické a protiemigrační pohledy rakouského lidoveckého kancléře Sebastiána Kurze směřují spíše k minimální EU a větší samostatnosti národních států, socialistů a liberálů

Onen druhý proud dnes už standartně nazývaný populistický zahájil  tažení vítězstvím doslova superpopulisty Trumpa coby amerického prezidenta. Boří doslova všechny hranice, nesnáší NATO, nesnáší Evropskou unii, nesnáší mezinárodní obchodní smlouvy, zjevně nesnáší i Merkelovou. Populistická hnutí ať již levicová (například Hnutí 5. Hvězd) či pravicová (zpravidla vlastenecké, protiemigrační, směřující i proti další integraci EU) se minimálně vizuálně rozrůstá a  mediálně zatím bodovalo. V jeho čele je tandem Salvini – Orbán, ale podle odborníků v celé EU, aniž bych se rozbíhal v detailech už v deseti zemích populisté vládnou či spoluvládnou. Ze zemí V4 dle odborníků vládnou populisté v Polsku (Právo a spravedlnost), Česku (ANO) Maďarsku (Fidesz). Je vynecháno Slovensko, no nevím. Ještě před půl rokem byl Ficův Směr rovněž pokládán za populistický. A i náš nejbližší jižní soused Rakouska se této skupině rovněž řadí.

Už rok a  půl se Merkelová a Macron snaží znovu zapálit oheň co nejužší evropské integrace, vítání migrantů a reforem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

11:34 Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

Denní glosa Ivo Strejčka