V souvislosti s nadcházající vrcholnou schůzkou členských zemí NATO diskutují představitelé České republiky otázku souhlasu s vytvářením základen NATO na hraničních území NATO a Ruska. Některé státy, zejména pobaltské a Polsko silně podporují jejich vybudování. V českém veřejném prostoru se k myšlence vybudování vojenské základy NATO oficiálně nehlásí žádná z vládních stran, když militaristické postoje TOP 09 a ODS jsou obvyklé. Mediálně opět – jako vždy - sílí hlasy z kulturní sféry, např. Václava Marhoula či Pavlíny Filipovské (známé tím, že se socialistickým optimismem vyjadřovala v jedné své písni víru, že v 66 už dávno bude mír) kteří razantně požadují vybudování podobné základny na území ČR.
Naše hnutí vychází z toho, že NATO, jakkoliv formálně chápané jako obranná vojenská organizace, v posledních 25 letech se ať již samo, či prostřednictvím svých jednotlivých členů podílelo na desítkách vojenských operacích, které ve svých ať již bezprostředních či následných důsledcích učinilo svět nebezpečným stále více směřujícím k regionálním, ba světovým konfliktům.
Bestiální bombardování Jugoslávie, válka v Iráku, Afganistánu, v Libyi vytvářejí stav, kdy desítky, ba stovky tisíců nevinných byly zavražděni, ale výsledek je jediný : zmar, nenávist, nedůvěra a mnohem větší nestabilita.
Snad nejzávažnějším aktem v posledním roce je vyvolání krize na Ukrajině. Evropská unie, Spojené stráty americké a Severoatlanický pakt zásadním způsobem podpořili státní převrat proti prezidentu této země, podpořili nejreakčnější síly země dovolávající se fašistických kořenů a v zájmu geopolitického střetu s Ruskou federací ženou celou Evropu na hazard...k vojenskému konfliktu.
Těmto silám je třeba nastavit zrcadlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Vyvadil