Jiří Vyvadil: Skončí Macron jako Janukovič?

11. 12. 2018 16:18

Je dobré brouzdat po serverech, aby se člověk dozvídal stále více a více.

Jiří Vyvadil: Skončí Macron jako Janukovič?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Na France Inter jsem zaznamenal rozhovor s jedním republikánským poslancem, který se rozhořčoval, že uprostřed euromajdanu, v situaci, kdy byla podepisována dohoda s Janukovičem a polským, německým a francouzským ministrem zahraničí, dupal Emmanuel na to, že je třeba Janukoviče dorazit.

Onen - a jistě ne proruský poslanec si položil otázku, zda není ve stejné situaci Macron.

Ludvík XVI. v zásadě velmi láskyplně v jisté fázi krvavé francouzské revoluce pronesl: Les Francais sont frondeurs. Francouzi jsou rebelové. Asi měl Francouze rád a zřejmě i daleko stoičtěji než jeho manželka bral svůj nevyhnutelný osud.

Macron měl včera projev. Podle nějakého výzkumu, ke kterému jsem se zase dobrouzdal, je to tak 50 na 50, zda přesvědčil či nepřesvědčil.

Kategoricky jsem si svého času nepřál kyjevský majdan. Západ, který jej podporoval, rozpoutal konflikt s Ruskem (protože o Ukrajinu fakt nešlo) a tento konflikt pokračuje dodnes. Je to idiotismus.

Majdan byl vyvolán snahou porazit Rusko a přičlenit Ukrajinu k Západu. Nepodařilo se ani jedno ani druhé. Rusko se díky majdanu stalo geopolitickou supervelmocí, před kterou se USA třesou napůl v hněvu a napůl dokonce v pro nás nepochopitelných obavách. A fakt mají pocit, že Putin může absolutně vše.

Změnilo se ovšem postavení Ruska…

Rusko má pod palcem v zásadě Blízký východ, úzce spolupracuje se všemi: s Íránem, Sýrií, Izraelem, Saúdskou Arábií, Tureckem, Palestinou, Egyptem. I ohledně Afghánistánu se jen jemu, nikoliv USA, podařilo dotáhnout do Moskvy jak Tálibán, tak představitele afghánského režimu.

S korunním katarským princem vytvořil Putin Opec+ a přes odpor Trumpa snížil před týdnem produkci ropy na rok 2009 o 1 200 000 barelů.

Neumím posoudit, zda Macron tuto stále ještě velmi spořádanou revoluci přežije (v Kyjevě se zapalovala nejen auta, ale i policisté, násilím se obsazovaly a zapalovaly celé budovy, v Oděse bylo upáleno veškeré osazenstvo Domu odborů, a v závěru ostřelovači stříleli do zad střídavě demonstrantů a policistů, aby to bylo veselé).

Francouzi jsou prostě rebelové.

Aby toho nechali po čtyřech týdnech, se mi nějak nezdá.

Je to jejich zem. Jejich vlast.

Nesporně ovšem jejich jednání bude mít vliv na celou Evropu, ba zčásti i na celý svět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavla Břečková: Prosadili jsme zrušení nesmyslné jednodenní lhůty pro přihlášky a odhlášky zaměstnanců

9:09 Pavla Břečková: Prosadili jsme zrušení nesmyslné jednodenní lhůty pro přihlášky a odhlášky zaměstnanců

Společné úsilí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR spolu s Komorou daňových poradců…