Jiří Vyvadil: Vyhrají Rusové válku v Afghánistánu? A co když jo…

24.08.2018 21:58

Bylo to několik týdnů, co mezi českými politiky, zejména těmi pravicovými, ale pozadu nechtěla zůstat ani válečnická ČSSD, kdy se v důsledku úmrtí třech našich vojáků rozpoutala vřava o tom, jakou důležitou úlohu v Afghánistánu máme, že bojujeme proti terorismu a tím chráníme i náš svobodný svět.

Jiří Vyvadil: Vyhrají Rusové válku v Afghánistánu? A co když jo…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Zejména poslankyně Černochová vyváděla jako šílená a náčelník generálního štábu Opat vyhrožoval Afgháncům, jak se za smrt pomstíme.

Následovaly dny a týdny, kdy jako ve zlém snu následoval jeden sebevražedný útok za druhým, stejně jako obsazování jedné základny a významného města Ghánzí

Naši jestřábi přestali mluvit o tom, že to tedy Afgáncům nandají, protože je trochu trapné vyhrožovat někomu, kdo jen brání svou zemi proti okupantům.

Jistě nemusíme mít Taliban v lásce, ale nevidím ani důvod mít příliš v lásce zkorumpovanou loutkovou vládu v Kábulu.

A do toho všeho přišel pro Američany i afgánskou vládu a konečně i pro Čechy, kteří tam nesmyslně možná čekají na  doslova vražedný políček.

Na 4. září svolali Rusové do Moskvy mírové rozhovory a Taliban okamžitě prohlásil, že se jich hodlá žúčastnit, Zatímco Talibanci lavírují ve vztahu k Američanům i afgánské vládě. Chvíli jako, že jo a chvíli ne, Rusům okamžitě na rozhovory kývli.

Protože poslankyně Černochová je myšlenkově jednovrstevná a podobně jednovrstevný je i náčelník generálního štábu, tak jim to přeložím. Taliban v zásadě nijak vážně nebere Američany a ještě méně afgánskou vládu. Pochybuji, že ví něco o tom, že jsou tam nějací Češi, co je na druhou stranu dobré, protože zdá se, jako odplata nehrozí nějaký teroristický útok například na Václaváku.

Jen ovšem nevím jak Černochová, Opat, ale i jestřáb Hamáček budou zdůvodňovat, že jsme tam tak nezbytní, když zcela zjevně Taliban za garanta mírového uspořádání bere Rusko.

Mimochodem, totéž se děje nejen v Sýrii, ale i Libyi, kde generál Haftar úspěšně čistí Východ Libyie a spolupráce s Ruskem je pro něj přirozená.

Ať tak či onak. Že USA v Afganistánu nezvítězí je jasné. Jsou vetřelcem a ten si podle Afgánců zaslouží jen smrt. Že je ohrožovány islamisty? A proč ne. Oni přece zorganizovali a platily lidové mudžahediny, kteří drtily Sověty.

No tak si mohou vyzkoušet (a naši bohužel s nimi) obrácenou pozici: USA a jeho zbývající spojenci jako porážení okupanti a Rusové jako ti, kteří přinášejí mír.

Jo, tak už to na světě chodí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Gagarin se na nás usmál z kosmu

21:55 Přemysl Votava: Gagarin se na nás usmál z kosmu

Je to již 60 let. Byla středa 12. dubna 1961, když z rádia zazněla zpráva agentury TASS. Jurij A. Ga…