Jiří Weigl: Mzdová srovnání a realita

29.6.2022 4:25 odp. | Glosa

Denní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl: Mzdová srovnání a realita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

„Češi vydělávají v eurech nejvíc ze zemí Visegrádu“, cituje MFDnes studii poradenské společnosti Mazars, která každoročně porovnává daňové systémy 22 zemí střední a východní Evropy. Češi podle ní v průměru vydělávají v regionu nejvíce - 1533 euro, Poláci 1301 euro, Maďaři 1369 euro, Slováci 1185 a například Ukrajinci pouze 485 euro.

Taková z kontextu vytržená čísla však mají velmi malou vypovídací schopnost a obvykle vedou málo informované čtenáře k velmi zjednodušujícím závěrům. V tomto případě není jasné, na základě jakého kursu autoři studie k přepočtu došli. Je zásadní rozdíl, zda jde přepočet podle nominálního tržního kurs nebo o tzv. paritu kupní síly, která bere v úvahu i rozdílnou úroveň cenových hladin v jednotlivých zemích. Pak by mzdové rozdíly byly daleko menší.

Přesto však si k těmto číslům jeden generální soud neodepřu. Dlouhá léta jsme masírováni propagandou, která se z vnitropolitických důvodů snaží dehonestovat náš uplynulý vývoj a stále nám dává za vzor údajně mnohem úspěšnější okolní země. Prý kdybychom měli euro, kdybychom neprivatizovali vůbec nebo privatizovali jinak, kdyby u nás vládl někdo jiný atd., dávno bychom se určitě měli lépe. Zjevně to neplatí. I údaje o výši mezd ukazují, že Slovensko přijetím eura nijak nezbohatlo, ba naopak, a Ukrajina už před válkou byla ubohou rozvrácenou zemí na chvostu Evropy. Pro toto poznání však nemusíme číst noviny, stačí poslouchat lidi na stavbách nebo prodavače v obchodech. Slovenštinu a ukrajinštinu tam uslyšíme nejčastěji. Lidé o své životní úrovni nejlépe hlasují nohama a žádné studie „odborníků“ k tomu nepotřebují.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Novátorství ministra Blažka

7:35 Zdeněk Jemelík: Novátorství ministra Blažka

S pocitem uspokojení jsem přijal zprávu, že ministr Pavel Blažek odmítl jmenovat místopředsedou Kraj…