Jiří Weigl: Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

26.06.2023 14:35 | Glosa

Víkendová několikahodinová vzpoura ruského oligarchy Prigožina a jeho soukromé armády (tzv. wagnerovců), jejíž tažení na Moskvu nevěřícně sledoval celý svět, patří k dalším nejasnostem a podivnostem obestírajícím od počátku ruskou agresi na Ukrajině. Někteří zahraniční pozorovatelé z řad politiků a novinářů – zejména u nás - se prostoduše radují, že vzpoura potvrzuje trvalé oslabení moci Vladimíra Putina, a těší se, že to pomůže Ukrajině na bojišti.

Jiří Weigl: Rusko na šikmé ploše je globální hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Seriózněji uvažujícím lidem však wagnerovská revolta jasně ukázala, že vývoj v Rusku je pro celý svět daleko větším problémem, než válčení na Donbasu. Oslabení centrální moci v Rusku by znamenalo další zvýšení nepředvídatelnosti chování této vojenské velmoci s největším arsenálem jaderných zbraní na světě.

Prigožinovo tažení na Moskvu ukázalo, že po moci v Rusku nesahají noví děkabristé – liberálové chtějící svrhnout samoděržaví a přiblížit Rusko Západu, ale naopak brutální „warlordi“, kteří volají po eskalaci ruského válčení na Ukrajině a tvrdých protizápadních postojích. Ve srovnání s nimi představuje dosavadní režim „umírněnou“ sílu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.