Josef Brož: Vlakem a vozem z Prahy do Paříže - před 25 lety

05.10.2014 11:39 | Zprávy

Před dvaceti pěti lety bylo stejně lezavo, ale slunce si stále nechávalo říct. Šel jsem z koncertu v pražské Lucerně na Hlavní nádraží. Nebyl jsem sám, ale sám jsem odjížděl - vlakem do Vídně. Myslel jsem si, že je to navždy. Nenapadlo mne tehdy ani náhodou, že za necelé dva měsíce se budu ve studentském foyer pařížské ubytovny Concordia dívat v televizi na sametovou revoluci.

Josef Brož: Vlakem a vozem z Prahy do Paříže - před 25 lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Praha toho konce léta, a počínajícího podzimu, neměla nic z té radosti, do níž se oděla posléze, aby vyprovodila zahnívající komunistický režim. Nikdo si nedokázal představit, že čas oponou trhne, a zpoza ní, že se otevře po čtyřiceti letech rozdělená Evropa. Věděl to snad jen novinář Pavel Tigrid, od něhož jsem dostal potom v Paříži placku s nápisem: Havel for president.

Ve Vídni, kam jsem přijížděl, mne nejprve uvítali ranní prodavači bulvárního Kurieru a přítel David, který tehdy pracoval v jednom malém hotelu; žil ve Vídni od rozehnaného Palachova týdne. Poslal mi již v létě dopis, že mohu vyjet, neboť devizový příslib se nedával každému. Někdy touhle dobou před dvaceti pěti lety jsme potom jeli na exilové setkání do západoněmeckého Frankenu, kde pořádal opat Opasek svá kulturní setkání.

Setkal jsem se tam s plejádou lidí, o nichž jsem jen slyšel v rádiu, a nevěděl jsem, že se s nimi za nějaký čas uvidím zase v Praze. Nevěděli to ani oni, i když vypadali mnohem informovanější než já. Nejinformovaněji vypadl Tigrid, který se mi líbil nejen svým vystoupení, ale i úsměvem, který vyloudil na tváři, když jsem se ho zeptal, jestli by neměl volné místo v autě do Paříže. Změřil si mne váhavě, povytáhl husté obočí a řekl: „Zeptej se otce Koláře.“

Otec Kolář z české katolické mise v Paříži, Rue de Sčvres, volno neměl. Zato měl volno vlasatý spisovatel Jan Pelc, autor památné knihy: ...a bude hůř!, s nímž jsem ještě v doprovodu s dalším Tigridovým člověkem, později diplomatem Markem Skolilem, do Paříže opravdu dojel. „Máš kde bydlet?“ zeptal se Skolil. Neměl jsem, ale to nebylo podstatné, měl jsem přece pár telefonů - a svobodu. A jeden z těch telefonů opravdu fungoval...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Praha , Brož , Tigrid , Paříž , sametová revoluce

autor: Český rozhlas

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…