Josef Ježek: (Ne)Příliš nadějné vyhlídky

10.05.2020 16:08

Slavný anglický romanopisec 19. století, představitel tzv. viktoriánského románu, Charles Dickens, má ve své bohaté bibliografii román s titulem Nadějné vyhlídky.

Josef Ježek: (Ne)Příliš nadějné vyhlídky
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

Příběh s kriminální zápletkou vypráví o chudém chlapci Pipovi, kterému se díky vděčnosti galejníka otevřou skvělé obzory a kariéra, aby se posléze dostavilo hluboké vystřízlivění a zklamání. Dalo by se říci, že i v jeho osudu platilo ono české přísloví, že namazaný chléb spadne na zem právě tou namazanou stranou.

Žijeme v době koronavirové. V tuto chvíli se zdá (neděle večer), že karta se obrací, že v celé záležitosti koronavirové krize začínají převládat ony nadějné vyhlídky. Kéž by tomu tak bylo! Jestli si to tzv. nepoděláme sami, svou netrpělivostí, neodpovědností a kašláním na nutná opatření, tak možná nad námi svítá (tím nemyslím onen film režiséra Krejčíka). Přesto jsou zde některé scénáře dalšího možného vývoje, které optimismem právě nehýří.

Američtí experti z centra pro výzkum infekčních chorob vytipovali tři možné scénáře dalšího vývoje. V současné době existuje zhruba 3,5 milionu nakažených (ti, co jsou pozitivně identifikováni), necelých čtvrt milionu lidí v souvislosti s kovidem zemřelo. Přesto vědci varují, že pandemie tu může řádit ještě dva roky.

První scénář říká, že tato první vlna bude během léta následována dalšími, menšími a spíše lokálními. Druhý scénář je děsivý. Podle něj by tuto první vlnu měla na podzim a v zimě následovat další, mnohem masívnější vlna a po ní další menší. Celkově by nákaza měla zasáhnout 60 – 70 % populace. Až po „promořenosti“ takovéhoto počtu lidí by mohla ustoupit. To by mohlo trvat až 24 měsíců. Stávající přísná opatření by se v tomto případě samozřejmě vrátila. Tento scénář považují odborníci bohužel za nejpravděpodobnější. Co by to znamenalo také pro ekonomiku, nejen naší, ale i celosvětovou, si lze jen těžko domyslet. Třetí varianta je ta, že to, co dnes prožíváme, už znovu nepřijde a nákaza postupně zmizí.

Modelem pro tyto prognózy je průběh španělské chřipky, která zasáhla svět v roce 1918. Ta ovšem zahubila v průběhu cca 2 let miliony lidí. To ovšem by přestalo platit ono okřídlené Bůh chraň Anglii, ale znamenalo by to Bůh chraň nás všechny. Varováním před přílišným optimismem je i skutečnost, že kovid-19 se šíří mnohem snáz, než  chřipkové onemocnění. Tzv. index nakažlivosti je u něj 2 (jeden člověk nakazí dva další), zatímco ona španělská chřipka měla index pouhých(!) 1,3.

Vyhlídky to nejsou opravdu příliš nadějné. Naději by snad mohla přinést nová vakcína, i když i u ní jsou mnozí skeptičtí. 

Naši předkové pořádali při podobných krizových situacích prosebná procesí. Jak se zachováme my, je z části na každém z nás.  Ale jak se zdá, nějaká ta pomoc shůry by v této nelehké situaci také bodla. Darmo se přece v Čechách neříká: Člověče, přičiň se a Pán Bůh ti pomůže.

Přes tyto chmurné předpovědí nám všem přeji ať jsme zdraví, bez virů a v duševní i v tělesné pohodě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: PV

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Zastavme tvorbu koalic, jsou pravděpodobně proti duchu Ústavy

18:02 Zdeněk Joukl: Zastavme tvorbu koalic, jsou pravděpodobně proti duchu Ústavy

Skupiny politiků se opět (jak dlouho ještě?) pokoušejí po celé zemi tichou cestou zlikvidovat demokr…