Josef Mrázek: Po intervencích je třeba zúčtovat s viníky a zachránit, co se dá

12.04.2017 10:46 | Zprávy

Intervence ČNB neskončily proto, že by již splnily něco, co občané České republiky potřebovali, však nic dobrého jim ani přinést nemohly, jen škodu. Skončily proto, že hrozba trestu za porušení zákona o ČNB narůstala při jejich prodlužování stále více, zatímco vděčnost těch, v jejichž prospěch je ČNB dělala, nalezla svůj strop. Kurz je zhoršen na dlouho a parazitující spekulanti ho budou udržovat sami na jim vyhovující lepší, ale ne spravedlivé hodnotě.

Josef Mrázek: Po intervencích je třeba zúčtovat s viníky a zachránit, co se dá
Foto: Archiv JM.
Popisek: Josef Mrázek.

Většina řečí po skončení intervencí ČNB byla stejně hloupá, jako tomu bylo při zdůvodňování, proč to začalo a pořád pokračovalo. Ale nejsou to jen hlupáci, kdo o nás rozhoduje, tón udávají prohnaní ničemové. Ovšem byli i hosté ČT24, kteří mluvili dobře, třeba někdejší ministr Pilip, ale ani on nedovedl vysvětlit, co se teď stane s kurzem koruny a proč. Nikdo se nezmínil se o tom podstatném, o dramatickém rozdílu směnného kurzu a kurzu stejné kupní síly, to jest kurzu, při kterém bychom za eura získaná výměnou za koruny dostali na světovém trhu stejné množství zboží nebo služeb jako za tytéž koruny doma. A právě rozdíl těch kurzů v náš neprospěch je hlavním nástrojem vykořisťování České republiky již 24 let, viz článek.

Špatná měnová politika vedla k tomu, že jsme za dobu od roku 1993 do roku 2013 dovezli o asi 18 bilionů korun menší hodnotu, než vyvezli. Oba kurzy se v průběhu let kolísavě k sobě přibližovaly, ale velikost za běžný rok ztracené hodnoty přesto rostla vlivem růstu objemu vývozu. V roce 2013 dosáhl kurs stejné kupní síly podle OECD 17.6 Kč za 1 euro a směnný kurs směřoval ke 24.5 Kč za 1 euro, takže jsme za vývoz do eurozóny a dolarové oblasti dostávali zpět 71.8% jeho hodnoty. Bezdůvodný zisk 28.2% z vyvážených 80% naší produkce byl v tom roce asi 846 miliard Kč, a vypadalo to, že konečně bude klesat.

Rada ČNB, jako kdyby nebyla česká, ale ve službách zahraničního kapitálu, vyhlásila na konci roku 2013 kurzový závazek, že bude intervencemi udržovat na trhu kurz 27 Kč za 1 euro. Zisk kolonizátorů ČR z kurzového rozdílu tak vzrostl na 34.8%, zvýšil se zhruba o 200 miliard za rok, takže při obchodování za podmínek konce roku 2013 by to bylo 1044 miliard Kč za rok. Intervence trvaly 3.4 roku a během nich euro bylo zásahy Evropské banky (EB) podobně a ve stejné režii znehodnocováno, jako koruna intervencemi ČNB. To ovšem poškozovalo i českou korunu s eurem nekale svázanou. Ceny v korunách se moc neměnily, takže kurs stejné kupní síly klesl na asi 16 Kč za 1 euro. Tomu odpovídá při směnném kurzu 27 Kč za 1 euro kurzový zisk 40.8%. Při vývozu 3200 miliard v roce 2016 to bylo 1306 miliard Kč.

Bez intervencí mohl během 3.5 roku směnný kurz poklesnout na 22 Kč za 1 euro, kurzový zisk ciziny mohl být 27.3%, čemuž odpovídá 874 miliard Kč, stále příliš velká ztráta, ale za rok 2016 o 430 miliard Kč menší, než při intervencích. Tento rozdíl, vztažen na hlavu občana ČR, představuje  3450 Kč měsíčně, pro čtyřčlennou rodinu 14 tisíc Kč měsíčně. Jde o peníze, které mizí v zahraničí bez jakéhokoliv zdanění a na rozdíl od peněz, které „tiskne“ ČNB, představují hodnoty, které vytvořili občané ČR. Za účelem posouzení úrovně měnové politiky a národohospodářství v našem státě si povšimněme, že těch 430 miliard Kč tvoří  třetinu ročních kurzových ztrát našeho exportu. Jinými slovy: intervence ČNB zvýšily beztak obrovské kurzové ztráty o 50%.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČNB , Mrázek

autor: PV

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…