Josef Reiman: Česká justice se opravdu vyznamenala

23.01.2014 20:26 | Zprávy

Před Obvodním soudem pro Prahu 1 došel k rozsudku proces s panem Jaroslavem Popelkou, který se na loňské demonstraci před Úřadem vlády v Praze dopustil trestného činu „útoku na veřejného činitele s použitím auta jako zbraně“. Byl senátem odsouzen k podmíněnému trestu a je irelevantní na jakou dobu s jakou podmínkou. Je tedy vinen ve smyslu zákona a platného nového Občanského zákoníku. Dovolte mi komentář k tomuto soudnímu rozhodnutí.

Josef Reiman: Česká justice se opravdu vyznamenala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slávek Popelka

Pan Jaroslav Popelka, organizátor demonstrací proti režimu vlády pana Nečase a jeho kamarádů, iniciátor petic za odstoupení zločinné vlády, disident a vězeň komunistického režimu, nositel vyznamenání za účast v odboji proti totalitnímu režimu byl dnes odsouzen jako kriminálník.

Abych popsal situaci spojenou s jeho „zločinem“. Dne 10. dubna 2013 byla povolena demonstrace před úřadem vlády, kterou bylo protestováno proti aroganci moci praktikované bývalou vládou pod heslem „Stydím se za vládu a  prezidenta ČR a chci jejich demisi“. Úřad vlády vtipně zajistil, aby policie umístila zátarasy před úřad tak, aby chodník byl neprůchozí. Pro demonstranty tak zbyla k protestům vozovka, případně protější chodník tak, aby vládu, případně známý milostný pár svým pokřikem nerušili. Demonstranti přesto stáli s vlajkami a transparenty ve vozovce. Vozidla ze směru do Holešovic je jen těsně míjela. Pro dokreslení atmosféry objížděl pan Popelka blok domů souvisejících s Úřadem vlády bílou dodávkou, na které byly umístěny státní vlajky, a z reproduktoru zněla státní hymna spolu s chorály. Několik policistů udržovalo status quo tím, že demonstranty posílalo z vozovky na protější chodník a řídilo tak veřejnou dopravu. Pan Popelka ve snaze zviditelnit demonstrující zastavil svoje ozvučené auto před Úřadem vlády a snažil se vyvolat pozornost zasedající vlády a jejích úředníků. Dosud tedy nikoho neohrožoval. Po delší době jej vyzvali policisté, aby z kolejí odjel. Součástí protestu byla zřejmě také taktika blokování komunikace a proto poté co pan Popelka nereagoval na výzvy policie a krátkým pohybem auta vpřed umazal vartujícímu policistovi nohavici u kalhot, odstavil auto k chodníku u Úřadu vlády, těsně k zátarasům. Tam byl policisty vyzván, aby vystoupil a předložil doklady, aby mu mohl být uložen trest za přestupek spočívající v blokování provozu na veřejné komunikaci. Policie zasáhla a pana Popelku z auta po rozbití okénka u řidiče, za použití donucovacích chvatů a pepřového spreje z auta vydolovala, složila jako zločince na zem, opatřila jej pouty a odvezla na služebnu. Další děj je pro incident nezajímavý. I když nikdo z policistů nebyl zraněn a pan Popelka musel být ošetřen na nemocniční ambulanci s drobnými řeznými ranami od rozbitého skla, detoxikován od pepřového spreje v očích a zklidněn po šoku, který utrpěl. V klidu potom absolvoval policejní protokol. Tolik k věci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Reiman

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.