Josef Reiman: Kde se v nás bere pocit „chytrosti“ nad ukrajinskou kalvárií?

22.02.2014 9:45 | Zprávy

Část naší veřejnosti ani nezaznamenala protestní akce na Ukrajině trvající už od listopadu loňského roku. Více než stesky Ukrajinců proti diktatuře Janukovičovy vlády způsobené změnou ústavy a odklonem od trendu směřování k evropské politice, naše občany zajímala příprava olympiády v Soči a její průběh.

Josef Reiman: Kde se v nás bere pocit „chytrosti“ nad ukrajinskou kalvárií?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině

Možná, že ta zamrzlá vločka z olympijského zahajovacího ceremoniálu byla předzvěstí krvavých událostí, ke kterým došlo v posledních dnech v Kyjevě. Zprvu průběh událostí na kyjevském Majdanu nezajímal naše, ani evropské politiky. Teprve hromadný protest Ukrajinců v posledních týdnech vyvolal zvýšený zájem a následně také spekulace a fabulace našich politiků i veřejnosti ve smyslu. kdo za to může a co se vlastně na Ukrajině děje. Snažil jsem se sledovat tisk i jiná media, ale především jsem trávil dny u monitoru a sledoval jsem vývoj situace hodinu po hodině spolu s demonstrujícími. Byla to poučná, ale také děsivá podívaná.

S ohledem na skutečnost. že mi ruský jazyk nedělá problémy jsem se rychle adaptoval na ukrajinštinu a rozuměl jsem mluvčím Majdanu i TV zprávám.V mnohých okamžicích jsem měl pocit. že sleduji dva naprosto odlišné děje.

Nejsem politik a tak nechci dělat analyzu toho. co se v Kyjevě i na Ukrajině stalo, ale viděl jsem na vlastní oči sílu občanské společnosti, její jednotu i přes různá politická přesvědčení, ale také emoce prostých občanů. kteří se ocitli v mezní situaci. Ještě 20. února dopoledne lidé uvažovali v intencích občanské války. V televizních relacích se objevovali ranění a mrtví, ale také jejich vrazi. Považte, většinou na sobě měli uniformy strážců pořádku, policejních útvarů Berkut. Výstižné obrázky střelby na lidské cíle ilustroval i záběr na civilistu v maskované bundě, tedy automaticky teroristy. V tištěných mediích se objevovaly obrázky převážně decimovaných policistů a holemi mávájících   agresorů v helmách a polocivilních oděvech. Byla to náhoda nebo manipulace?  

V tomto okamžiku se projevila česká povaha a s ní odvážné fabulace i soudy, které nebraly konce. Díky snímkům i televizním šotům se Češi projevili jako obhájci pořádku a na základě zpráv spontáně odsuzovali protestující na Majdanu jako fašisty, Banderovce a teroristy bez znalosti reality i historického kontextu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Josef Reiman

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Ekoteroristi a ekopošuci

11:34 Zbyněk Fiala: Ekoteroristi a ekopošuci

Andrej Babiš byl poražen. Nevyhrál Zelenou perlu, větší grády měl Petr Macinka.