Josef Reiman: Ukrajina v boji za svobodu?

31.01.2014 16:18 | Zprávy

Mnozí odborníci na globální i východní politiku se dnes velice fundovaně a kategoricky vyjadřují o událostech na Ukrajině.

Josef Reiman: Ukrajina v boji za svobodu?
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině

Většinou se úvahy ubírají cestou snahy o uplatnění vlivu zemí EU a USA na další vývoj v této velmi těžce zkoušené zemi. Zkusme se však na aktuální situaci podívat z poněkud jiného úhlu pohledu. Jsou závěry těch „moudrých“ opravdu objektivní a vypovídající především o přáních a touhách prostých Ukrajinců?

Vynechme teď vysokou politiku a snažme se pochopit ty, kteří už několik měsíců protestují proti režimu stávajícího prezidenta a parlamentu zvoleného v podezřelých volbách. Již řadu měsíců vyjadřují Ukrajinci svůj protest proti mafiánskému režimu podepřenému rudým koloritem. Poslední dekádu se protesty změnily na blokádu kyjevského Majdanu se symboly revolučních barikád. Již déle než týden tu demonstrují tisíce občanů na protest proti okleštění občanských svobod a za lepší život, přimykající zemi ke spojené Evropě. Mrznou na barikádách, vytvářejí Občanskou gardu, občas obsadí některou z vládních budov a proti nim stojí policejní jednotky Berkut, civilní, placení provokatéři a bijci z provládních band zvaných Tituški, policisté v civilu a vlivové formace mluvící dobře rusky. Proti kordonům policie stojí civilisté, dobrovolní aktivisté z Kyjeva a celé Ukrajiny, matky vyzívající syny v policejních uniformách aby nebili Ukrajince, kterými jsou povětšině také oni. Nikdo si není ani v centru dění jistý bezpečím a často ani životem.

Situace jako stvořená pro zážeh jiskry občanské války. Ani jedna strana nehodlá ustoupit ze svých pozic. Západní Ukrajina vyznává spíše myšlenky majdanských aktivistů, zatímco ta východní souhlasí s politikou prezidenta. Zřejmě je to dáno životní úrovní, stupněm industrializace a národnostním a politickým složením skupin, které tu kterou část Ukrajiny od minulého století osidlují. Symboly obou politických směrů se projevují i navenek. Zatímco v Kyjevě se modlí za aktivisty duchovní tradičních církví, východ země nechává rozevlávat spíše rudé prapory. Je to svaté právo obyvatel zvolit si ten symbol, který je pro ně pravdivější a tradičnější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…