V roce 2015 bylo méně sebevražedných útoků na celém světě oproti roku 2014, kdy bylo „jen“ 452 ve srovnání s předcházejícími 592, tvrdí nová zpráva izraelského výzkumného týmu.
Ale vyvozování závěrů z pouhého srovnání celkových počtů "není moudré" varuje Yoram Schweitzer, vedoucí „Programu pro terorismus a málo intenzivní konflikty“ z Institutu pro národní bezpečnostní studia Univerzity v Tel Avivu. Zaprvé rok 2014 byl jejich počet překvapivě vysoký (v roce 2013 jich bylo výrazně méně - 382 sebevražedných útoků), takže nikdo by se neměl začít radovat. Zadruhé, Schweitzer a jeho tým (koordinátor projektu Daria Schitrit a členové týmu Smadar Šaul a Einav Yogev) používají sofistikovanou metodiku pro sledování statistik sebevražedného terorismu, která přesahuje rámec jednoduchých součtů.
A tak, než se dostaneme k závěrům jejich poslední zprávy, představme si metodiku a zasazení do kontextu.
Jak vysvětlil tento týden pro The Times of Israel, "Nechceme počítat každý sebevražedný útok. Jinými slovy, nestačí, když Islámský stát řekne, že uskutečnil určitý počet sebevražedných útoků. Docela hodně skupin rádo tvrdí, že provedly sebevražedné útoky, aby samy vypadaly mnohem důležitějšími a silnějšími. Vždycky jsme se spoléhali na nejméně dva zdroje pro určení, že se sebevražedný útok opravdu uskutečnil. Potom tedy je každý údaj vždy kvalifikovaným, protože si nikdy nemůžeme být jistí v procentech a už vůbec ne v místech, jako je Sýrie.“
"Tak se dostáváme k další otázce", Schweitzer popisuje: "Jaké teroristické útoky definujeme jako sebevražedné útoky a které ne. Moje vlastní definice zahrnuje všechny teroristické útoky, které byly spáchány sebevražedným atentátníkem, který provedl výbušný materiál na jeho těle nebo na mobilní platformě. Jsou umístěny dovnitř nebo zaslány svým cílům a jejich jistá smrt je definuje jako sebevraždy. Jinými slovy, definice nezahrnuje "obětní" útoky různého druhu nebo lidí mající nože nebo nůžky."
Na rozdíl od jiných výzkumníků, Schweitzer nevěří, že sebevražedné útoky na Blízkém východě začaly v roce 1983, kdy agenti Hizballáhu zaútočili na americkou ambasádu a Velitelství námořnictva v Bejrútu, ale o dva roky dříve (útokem spáchaným sebevražedným teroristou, poslaným zřejmě Íránci, na irácké velvyslanectví v Libanonu.
"Dalším důležitým bodem, který musíme pochopit je, že ve zprávě nepočítáme sebevražedné útoky v závislosti na počtu sebevražedných útočníků. Jinými slovy, bereme teroristický útok, který se konal v Paříži před dvěma měsíci jako jediný útok, i když byl spáchán sedmi sebevražednými teroristy."
A nyní závěry z roku 2015
"Na rozdíl od toho, co si lidé obvykle myslí, nebyl minulý rok mimořádně „divoký“, pokud jde o sebevražedné útoky. Bylo mnohem méně útoků, než v roce 2014, i když počet smrtelných zranění zůstal téměř stejný (4 370 lidí zabitých v roce 2015 ve srovnání s 4 400 lidmi o rok dříve)."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV