K návrhu na zrušení úhradové vyhlášky Ústavnímu soudu

02.04.2013 16:10

Vyjádření Krizového štábu sdružujícího Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů ČR, Národní radu osob se zdravotním postižením ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů.

K návrhu na zrušení úhradové vyhlášky Ústavnímu soudu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace

Krizový štáb se ztotožňuje s návrhem na zrušení vyhlášky Ministerstva zdravotnictví stanovící výši úhrad zdravotní péče pro rok 2013, podaným skupinou senátorů Ústavnímu soudu ČR a zpracovaným ČLK ve spolupráci s AČMN.

Vydáním této vyhlášky vyvrcholila svévole Ministerstva zdravotnictví a jeho experimenty se zdravotnickými zařízeními, zdravotnickými pracovníky, zdravotními pojišťovnami a především s občany a pacienty.

Krizový štáb považuje úhradovou vyhlášku na rok 2013 a jí stanovené úhrady zdravotní péče za druhý pokus o rušení nemocnic a tentokrát i soukromých ambulancí lékařů, za další krok snah o omezení zdravotní péče o občany. Důsledky razantně snížených úhrad za zdravotní péči se již projevují a prvé z nich jsou uvedeny i v samotném podání Ústavnímu soudu.

Vydat takovou vyhlášku Ministerstvo zdravotnictví nemohlo bez porušení principů, na kterých je založen ústavní pořádek ČR, bez přímého porušení konkrétních ustanovení Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod. Rozhodnout o tom, zda takové metody ústavní pořádek ČR dovoluje, náleží pouze Ústavnímu soudu.

Krizový štáb současně děkuje senátorům, kteří bez rozdílu politické příslušnosti podpořili nutnost zachovat dosaženou úroveň zdravotní péče o občany ČR a respektovat elementární principy práva a ústavnosti.

V Praze dne 28. 3. 2013

Mluvčí krizového štábu:
Bc. Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
MUDr. Ing. Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…