Karel Hvížďala: Čí kasu plnila letadla CASA

25.06.2012 18:07 | Zprávy

I když ze všech dostupných materiálů, které se dostaly na veřejnost, zřetelně vyplývá, že s největší pravděpodobností jsou od samého počátku letadla CASA nevyhovující a ještě navíc předražena nejméně o 658 milionů korun, vláda a zejména ministr financí Kalousek, nákup obhajuje. Celková suma, za níž byla tři letadla nakoupena, činila 3,5 miliard korun.

Karel Hvížďala: Čí kasu plnila letadla CASA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Zopakujme si dostupná fakta: Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, jak zveřejnily Lidové noviny minulý týden, v březnu 2008 napsal, že "Letoun CASA C295M, který je nabízen společností EADS, nesplňuje požadavky vyspecifikované Armádou ČR, a to zejména v požadované přepravní kapacitě a doletu."

Euro již v roce 2008 upozornilo, že CASA nedoletí do Afghánistánu bez mezipřistání a že proto armáda doporučuje koupi italských letadel C-27J Spartan. Dále že počet lehátek pro přepravované zraněné vojáky, kvůli čemuž se letadla mimo jiné kupovala, se musí ze třiceti snížit na dvacet a že stroj není schopen přepravovat kolovou ani pásovou techniku naší armády.

Server Česká pozice pořídil minulý týden 22. června 2012 rozhovor Jaroslavem Štefcem, který v roce 2010 působil ve funkci zástupce ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi ministerstva. Z rozhovoru jasně vyplývá, že výmluvy politiků odvolávající se na to, že není možné určit obvyklou cenu letounu, je nesmysl, a stejně tak lze určit obvyklou cenu příslušenství, zvlášť proto, že tyto letouny koupili i Portugalci, Poláci a Finové.

Pan Štefec předražení dokládá na porovnání s nákupem čtyřech strojů Finy. První dva klasické stroje, jako máme my, koupili Finové za 900 milionů korun. Další dvě letadla podstatně dráž, protože tam byla speciální technika pro radioelektrický boj a námořní průzkum. Tyto speciální letouny stály 2,2 miliardy korun, dohromady tedy čtyři letadla 3,1 miliardy korun. Česko koupilo tři klasické letouny za 3,5 miliardy, a to bez servisu. Čtvrtý letoun jsme vyměnili za pět letadel L-159. Podle něho byl nákup předražen dokonce o miliardu.

Na otázku, jak byla stanovena hodnota české kupní smlouvy na letouny CASA, pan Štefec odpověděl: "Na smlouvách mezi Omnipolem a EADS, jež ministerstvo obrany získalo, byly s odkazem na obchodní tajemství ceny začerněny. Podle všeho nemohl resort obrany výši smluvní ceny podstatně ovlivnit. Vypadá to, jako by cena byla stanovena 'zvenčí'."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…