Tu bude využívat účelově ke své obhajobě, místo k hájení zájmů občanů, kterými byl zvolen. Proto se začíná v České republice hlasitě uvažovat o tom, že by měla i u nás být možnost poslanci odebrat mandát, jako je tomu ve civilizovaných zemích v Evropě, včetně většiny postkomunistických zemí včetně Slovenska.
Podle podkladů, které dostala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, je ztráta mandátu ve většině zemí automatická, pokud dojde k pravomocnému odsouzení člena parlamentu. Tak tomu je v Bulharsku, Estonsku, Portugalsku a i na Slovensku. V druhé skupině jsou pak země, kde je ztráta mandátu podmíněna ještě rozhodnutím jiného orgánu. V některých zemích jde o parlamentní komoru, jak je tomu v případě Finska, Spolkové republiky Německo nebo Litvy, v jiných zemích je to soud, jak je tomu v případě Polska a Švédska. Některé země vymezují rozsah trestných činů nebo trestů, které mají za důsledek odnětí mandátu. To je zejména případ Portugalska nebo Polska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Hvížďala