Karel Hvížďala: Je NATO silnější než Rusko?

09.06.2014 11:40

"Na jakýkoliv vývoj krize na Ukrajině může NATO přiměřeně reagovat," řekla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen novinám Nordwest Zeitung. Uvnitř ministerstva však o tom existují, podle newsmagazínu Der Spiegel, pochybnosti a začíná se tam údajně živě debatovat o důsledcích možné slabosti NATO. A totéž si prý myslí i německá vláda. Hlavně by se to prý ukázalo, kdyby se pokusilo Rusko anektovat Litvu, Lotyšsko a Estonsko, protože v takovém případě není NATO schopné pomocí konvenčních zbraní invazi zabránit.

Karel Hvížďala: Je NATO silnější než Rusko?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Navíc, podle podkladů, které mají novináři z centrály NATO, takový konflikt by znamenal ohrožení bezpečnosti a stability celé euroatlantické zóny. A tyto věty zřejmě, jak konstatují i německé noviny, představují střízlivou diagnózu v době, kdy NATO po dlouhé době, kdy ztrácelo přesvědčení o svém smyslu, může prokázat svůj význam. Generální sekretář aliance Anders Fogh Rasmussen a vůbec šéfové západních států ubezpečují své partnery na východě, že mohou počítat s jejich pomocí, ale je otázka, jestli nejde jen o plané sliby.

 CDU zahraničněpolitický expert Karl-Georg Wellmann prohlásil, že: "Diskuse o vojenských kapacitách NATO jsou nevyhnutelné stejně jako podpora našich východních a jihovýchodních partnerů." A hned dodal, že čas, kdy se na vyzbrojování ve všech zemích šetřilo, je pryč. NATO musí být podle něj tak silné, aby kdykoliv mohlo prosazovat své zájmy, a to zvláště v okamžiku, kdy Rusko ukázalo, že je nevypočítatelným partnerem. Dokonce se hovoří o stálé přítomnosti vojáků NATO na východních hranicích členských států. Otázka ale zůstává, jestli má podobné mínění většina křesťanských demokratů, protože zvláště ze strany CSU se ozývaly v posledních dnech i opačné hlasy, které volaly po další spolupráci s Vladimírem Putinem.

 Paní ministryně von der Leyen, která je rovněž členkou CDU, zatím veřejnou debatu na toto téma odmítá, protože má obavy, že Rusko by jakékoliv posílení vojáků NATO na východě nebo i takovou debatu hned bralo jako provokaci.

 Proti zvýšení nákladů na vyzbrojování je zelený Jürgen Trittin, který je dokonce přesvědčen, že na světě neexistuje nikdo, kdo by měl v úmyslu narušovat vojenská společenství, a proto krizi na Ukrajině nevidí jako důvod ke zbrojení. Trittin věří v politické řešení. Opak by podle něj mohl znamenat návrat ke studené válce. Taková slova ale - zdá se - nic nemění na tom, že NATO přepracovává svou strategii. Už i proto, že to někteří východní partneři vyžadují, jak dokládají i slova polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského: "Jsou země, jako je Velká Británie, Španělsko, Německo, Itálie a Turecko, kde jsou vojenské základny, a proto jsou tato místa bezpečná. A tam, kde by doopravdy měly být, tam chybí."

Psáno pro Český rozhlas Plus

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…