Bohužel odpověď na tuto otázku poslanci neznají a dohadují se, které hlasování by případně znamenalo pád vlády. Možnosti jsou totiž pro laiky dvě. Buď vláda by padla při neschválení zákona v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení, kdy kabinetu by stačila ke schválení nadpoloviční většina přítomných poslanců, nebo až po vrácení zákona ze Senátu, kdy ke schválení by vláda potřebovala 101 hlasů, což za dané situace je velmi málo pravděpodobné.
Někteří ústavní právníci se přikládají k první variantě, a naopak premiér Nečas řekl Právu, že počítá s nutností sehnat 101 hlasů. Jinými slovy, byl by rád, kdyby se proces protáhl až do doby po senátních a krajských volbách.
Komunisté ale chtějí každopádně zamezit, aby Poslanecká sněmovna do tří měsíců rozhodla o daňovém stabilizačním balíčku. Pokud by se totiž nepodařilo v daném termínu balíček projednat, kabinet by podle nich automaticky musel skončit. To by ovšem chtělo, aby komunisty podpořili sociální demokraté, kteří váhají. Zdá se, že verbálně sice konec vlády Petra Nečase podporují, ale ve skutečnosti zřejmě za dané nelehké situace se jim převzít odpovědnost moc nechce. Má to i jeden háček, kdyby se obstrukce protáhly o tři měsíce, nestačil by se schválit státní rozpočet na rok 2013, a muselo by se hospodařit s rozpočtovým provizoriem, což je legitimní argument, s kterým jistě sociální demokraté mohou pracovat a k obstrukcím se nepřipojit. Mají možnost v době krize tvrdit, že jednají odpovědně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz