Karel Hvížďala: Merkosark nahradí Merkolland

11.05.2012 18:26 | Zprávy

Takhle vesele nazývají německá média změnu v Evropě, ke které musí dojít po odchodu ze scény francouzského republikánského prezidenta Nicolase Sarkozyho a nástupu socialisty Francoise Hollanda. Jak známo, bez domluvy Německa a Francie jako dvou nejsilnějších států Evropské unie se tam nic podstatného nemůže udát.

Karel Hvížďala: Merkosark nahradí Merkolland
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Analytici ale skoro unisono píší, že vítězství pana Hollanda ve volbách sice kancléřku Angelu Merkelovou asi moc netěší, ale že se s ním nějak vyrovná a bude nucena najít společný jazyk. Newsmagazín Der Spiegel například napsal: „Nad současnou situací v Evropě se sice hartusí, ale Evropa přesto přese všechno srůstá. Dříve se hovořilo v médiích o supervolebních dnech jen tehdy, když se to týkalo země, v které noviny vycházely: dnes slyšíme, že se píše o supervolební neděli v Polsku stejně jako v Německu, i když volby se odehrávají v Řecku a ve Francii.“ Je to dáno prostou skutečností, že v dnešní Evropě, či přesněji Evropské unii již vše souvisí se vším.

Viděno ale z Berlína, vítězství socialisty Hollanda zase není až tak velké překvapení, i když kancléřka Merkelová na Sakozyho hlavně z počátku hodně sázela. Znala ho a dovedla s ním už ledacos vyjednat. Jenže jeho problém byl v tom, že se snažil ze sebe moc okatě dělat velkého muže, hodně toho nasliboval, ale minimálně z toho splnil. Proto se často psalo, že Německo v Evropě hraje první housle či udává tón a Francie bojuje s hospodářským úpadkem. Proto se také v těchto dnech v Německu píše, že Francouzi ve volbách nehlasovali proti Německu, ale pro Francii. Už i Angela Merkelová se snažila Francii a její reformy podporovat.

Vlastně Hollanda, řekl komentátor ve veřejnoprávní televizi ARD, si Francie vybrala proto, že chce, aby tuto zemi někdo silně a čestně reprezentoval. Přeloženo do lidového jazyka, aby to byl někdo, kdo ze sebe nedělá marketingového šaška, naopak někoho, kdo bude jednat s Angelou Merkelovou jako rovný s rovným, a tomu němečtí pragmatičtí politici velmi dobře rozumí. Prezident Sarkozy byl výborný herec, ale ve skutečnosti byl na kancléřce až příliš závislý, a to nejprve hospodářsky a potom i politicky, když potřeboval před volbami její podporu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Piráti jako jednotka politické hlouposti

10:17 Jiří Paroubek: Piráti jako jednotka politické hlouposti

S jistým úžasem jsem zhlédl vyjádření lídra pirátské strany Hřiba po jednání s prezidentem republiky…