Karel Hvížďala: Němečtí zelení ohlásili změnu

14.11.2012 20:48 | Zprávy

A to svým způsobem velmi radikální. Primární volby vynesly do čela kandidátky pro příští spolkové volby Katrin Göring-Eckardtovou a Jürgena Trittina, což komentátoři považují za třetí zásadní vývojovou etapu této strany, jejíž preference se pohybovaly v posledních celoněmeckých volbách nad deseti procenty.

Karel Hvížďala: Němečtí zelení ohlásili změnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

V Berlíně loni v zemských volbách tato strana dokonce získala 17,5 procenta hlasů a v dalších univerzitních a větších městech se dostala rovněž hodně přes deset procent, což signalizuje změnu sociálního složení jejich voličů. Do čela kandidátky tyto dva politiky zvolilo o víkendu 35 000 členů strany. Za první důležité datum pro zelené je možné považovat rok 1980, kdy byla strana založena, druhé období tvoří jejich účast ve spolkové vládě v letech 1998 až 2002, kdy se snažili hledat rovnováhu mezi volebním programem a vládní odpovědností a za třetí etapu považují analytici právě zmíněné současné primárky, které volbou vsadily evidentně na měšťanské hodnoty, čímž se zeleným otevřela možnost koalovat s křesťanskými demokraty CDU paní kancléřky Angely Merkelové. Toto rozhodnutí je logické vzhledem k proměně elektorátu zelených.

Der Spiegel napsal, že tato volba znamená inventuru základních hodnot, přesvědčení a strategických perspektiv, na kterých byla strana postavená. V počátcích se zelení etablovali z nejrůznějších skupin bojovníků proti atomové energii a antiválečných uskupení. Za první jejich úspěch je možné považovat vstup Joschky Fischera v tričku a v teniskách jako ministra životního prostředí v Hesensku do zemské vlády. Současná změna a příklon k mešťanským či v našem kontextu asi spíše občanským hodnotám představuje možná největší obrat v politice této strany, protože tím zelení ztrácí definitivně svou výjimečnost v německé politice. Nyní už asi nikdo z nich nebude mít potřebu jezdit do práce na kole. Zelení zestárli a jejich místo v německé politice zřejmě zaujmou piráti.

V rozhlase jsem dokonce slyšel slovo revoluce, protože tato volba znamená povstání proti sedmapadesátileté Claudii Rothové, pramáti zelených a současné spolupředsedkyni. Druhým předsedou je Cem Özdemir, první šéf německé strany tureckého původu. V celkovém pořadí se totiž paní Rothová ve volbě umístila až na čtvrtém místě i za Renate Künastovou a podle médií po prohře přestala komunikovat i s nejužším vedení strany: nezvedá nikomu telefon. Naproti tomu Jürgen Trittin, který dříve patřil rovněž spíše k levému křídlu, tuto změnu přijal a dokázal se jí přizpůsobit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…