Karel Hvížďala: Nová studie dokazuje, že přistěhovalci nejsou větší kriminálníci než obyčejní Němci

15.08.2014 18:56

V sousedním Německu, ale už i u nás, populisté před každými volbami hauzírují s hesly, v nichž se hovoří o vyšší kriminalitě cizinců a která šíří strach z dalších přistěhovalců.

Karel Hvížďala: Nová studie dokazuje, že přistěhovalci nejsou větší kriminálníci než obyčejní Němci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Zcela nová studie, která byla zveřejněna v Německu tento týden, však tyto teze vyvrací, i když řada Němců, a nejsou to jen krajní pravičáci, tomuto klišé podléhají a věří, že cizinci, kteří se přistěhovali do Německa obzvláště z jihu či z východu, mají větší sklony ke kriminálním činům. 

Studii s názvem Migrace a kriminalita mladistvých zpracoval pro mediální službu Integrace kriminální vědec Christian Walburg z univerzity v Münsteru. 

Autor kvůli zmíněné studii vypracoval a srovnal řadu průzkumů, a z nich jasně vyplývá, že obecně šířená mínění neodpovídají skutečnosti: kriminalita německých mladistvých se od kriminality mladých přistěhovalců nijak výrazně neliší. Výsledky předložené studie je možné shrnout do následujících bodů: 

Zaprvé. Z oficiálních statistik vyplývá, že mladiství emigranti nemají větší sklony ke kriminálním činům než místní teenageři, i když při sporech bývají cizinci častěji označeni za pachatele. Závěr zní: cizinci v Německu jsou vystaveni ve větší míře kriminalizaci. 

Zadruhé. Větší vypovídací hodnotu než policejní zprávy mají podle této studie reprezentativní šetření přímo v terénu. Z nich vyplývá, že místní mladiství a mladí přistěhovalci se podílejí na malé kriminalitě, to jest na poškození cizích věcí a drobných krádežích rovnoměrným dílem. 

Zatřetí. Jiná je situace u násilných činů. Na takových činech se podílejí mladiství z přistěhovaleckých rodin mnohem častěji a rovněž mají častější recidivy. Zároveň ale studie poukazuje na to, že v dalších generacích podíl na násilné trestné činnosti u přistěhovalců očividně klesá. 

Začtvrté. Souvislosti kriminality s náboženským vyznáním a etnickou příslušností žádná studie nikdy neprokázala. Rozhodně nelze obecně říci, že mladí muslimové mají kvůli náboženství větší sklon ke kriminálním činům. 

Zapáté. Vzdělání snižuje rozdíly. Jinými slovy: s kým se hůře zachází, častěji přistupuje k násilí, a to nezávisle na původu. 

Zašesté. Studie zároveň prokázala, že určité skupiny emigrantů jsou dokonce méně rizikové. Platí to například o mladých Turcích ze silně religiózních rodin, kteří se vyhýbají pití alkoholu. 

Walburgova studie je varováním před snadnými paušálními odsudky, které pak mohou vést i k chybným následným politickým praktikám. Tento závěr samozřejmě platí i pro nás.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rozhlas.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

16:31 Petr Dufek: Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Souhrnný PMI za země eurozóny dosáhl v červenci svého jednadvacetiletého maxima (60,6 bodů). Podle o…