Karel Hvížďala: ODS se bojí změn

03.07.2014 13:33

Minulý týden proběhl bez velké pozornosti médií republikový sněm ODS, což je od letošního roku nový orgán strany, který má něco přes sto členů a který je tak reprezentativnější, než bývalá výkonná rada. Ta se naopak zúžila.

Karel Hvížďala: ODS se bojí změn
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě zvolený předseda ODS Petr Fiala

A na sněmu ODS promluvil velmi razantně její nový předseda Petr Fiala, který je ve funkci pět měsíců. Ve svém velmi kritickém projevu řekl dle Práva doslova: „ODS je ještě v horší kondici, než jsem si myslel. Změňme se zásadně, nebo končíme. Přestaňme naslouchat těm, kteří ODS dovedli do současného stavu.“

Připomeňme, že preference ODS podle v červnu zjištěných výsledků agentur STEM a CVVM se pohybují na 5,2 procenta, respektive na 5,5 procenta, podle společnosti Sanep by se do sněmovny vůbec ODS nedostala a získala by jen 4,8 procenta, a naopak podle ppm factum by měla dokonce 7,6 procenta.

A připočteme-li k tomu, že tato strana a její bývalí představitelé jsou zapleteni do těch nejmedializovanějších skandálů, v nichž zřejmě stát přicházel o miliardy, jako jsou kauzy opencard, tunel Blanka, a tato strana chránila lidi, kteří znevěrohodnili justici, jako jsou pánové Grygárek, Rampula, Němec a paní Vesecká, je zřejmé, že razance projevu má své opodstatnění.

Tato strana totiž už má jen sedm primátorů a starostů, z větších měst jsou to Plzeň, Olomouc a důležitá Mladá Boleslav.

Proto předseda Fiala jako profesor politologie svolal na 5. září mimořádný mobilizační kongres. Ač slovo mobilizace je v kontextu ODS zdevalvované Klausovou érou, která tuto stranu začala opoziční smlouvou devastovat, je to rozhodně krok správným směrem, i když řada lidí z této éry, která patří ke staré klientelistické síti, ve straně zastává doposud výrazné posty, viz. třeba Martin Kuba či Jan Zahradil.

V rozporu s razantním voláním po změně je však snaha nového předsedy urovnat vztahy s minulými předsedy Václavem Klausem, Mirkem Topolánkem a Petrem Nečasem, kteří současný neblahý stav zapříčinili. Od nich by se tato strana měla spíše distancovat, když na řádnou analýzu nemá dostatečný odstup a ani zřejmě čas.

Horší ale je, že výraznější změnu si nepřeje ani členská základna. Podle zveřejněných výsledků na webu mojeods.cz by třeba přímou volbu předsedy si sice přálo 63 procent dotázaných (šlo o patnáct procent členů z 18 tisíc), ale to nejde bez změn stanov, což si nepřeje 56 procent dotázaných.

Podle výsledků ankety by se ODS měla zaměřit na lepší vymahatelnost práva, ale – jak víme z praxe – proti tomu se tato strana léta brání, protože takovým krokem by ohrozila do značné míry sama sebe, jak dokládají právě probíhající kauzy kolem pánů Janouška a Rittiga, kteří byli na tuto stranu napojeni.

Rovněž euro si nepřeje 66 procent respondentů, a tak bychom mohli pokračovat. Noví lidé kolem předsedy zatím spíše jen zakrývají staré praktiky. Šance na reálnou změnu jsou tedy – zdá se – minimální. Ledacos napoví letošní podzimní senátní a komunální volby. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washington se snaží svrhnout vládu Gruzie a otevřít druhou frontu proti Rusku

11:34 P. C. Roberts: Washington se snaží svrhnout vládu Gruzie a otevřít druhou frontu proti Rusku

Tvrdí to gruzínské vládní kruhy. Takže je to přesně tak, jak jsem předpovídal, a Putinova neschopnos…