Karel Hvížďala: Piráti vyhrávají nad levicí

12.04.2012 18:06 | Zprávy

Řada lidí ve střední Evropě si po roce 1989 myslela, že komunistické či postkomunistické strany s novými jmény dlouho nepřežijí, protože jejich členové vymřou. Nic takového se nestalo.

Karel Hvížďala: Piráti vyhrávají nad levicí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Proč tomu tak většinou bylo, ukazuje dost názorně situace v Sársku, v Německu. Voliči levice se tam vždy rekrutovali hlavně ze dvou skupin: ze starých socialistů a z mladých lidí, kteří chtěli proti stávajícímu systému protestovat, ale neměli alternativu. Když jim ji německá politická scéna nabídla, levice začala silně ztrácet. Průměrný věk jejich poslanců v Sársku činí 56 let, šéfovi jejich frakce v zemském parlamentu Oskaru Lafontainovi je 68 let a zemský šéf této strany Rolf Linser má 69 let.

Na otázku, jestli má taková přestárlá strana rozhodovat o politice v Sársku, místní voliči před dvěma týdny odpověděli jasně ne. Levice tam nedosáhla ani hranice pěti procent. Důvod: ti voliči, co chtěli protestovat, tam měli najednou alternativu a volili piráty. Přeběhlo k nim sedm tisíc voličů, což je na tak malou zemi hodně. Žije tam totiž všeho všude jen milion obyvatel. A při zemských volbách v minulém roce v Berlíně piráty volilo 13 000 bývalých voličů levice. Důvod: Pro tyto voliče je pirátská strana modernější a otevřenější vůči světu. Levice se jim naopak zdá zastaralá a nepřístupná všemu novému. Komentátoři píší, že levice zřejmě už díky právě věkovému průměru tento vývoj podcenila nebo ho nebyla schopná ani registrovat. Zdá se, že po tomto neúspěchu Lafontainův sen o celoněmecké silné straně se rozpadl a levice se stane jen regionální stranou ve spolkových zemích, které se nacházejí na území bývalé NDR.

Zraky všech se nyní proto upírají k blížícím se volbám v Severním Porýní - Vestfálsku, kde lidé půjdou k volbám 13. května 2012. V této nejlidnatější zemi má tato strana jen 8100 členů. Aby berlínské vedení zabránilo dalšímu propadu, navrhlo, aby se tam do čela kandidátky prosadila mladá, chytrá a pohledná Sarah Wagenknechtová, spolková místopředsedkyně strany, která je schopná artikulovat i nějakou politickou vizi. Jenže ta nabídku nepřijala, protože si byla vědomá, že nemá šanci na úspěch. Prognózy tam totiž levici předpovídají zisk jen v rozmezí mezi třemi až čtyřmi procenty, což nestačí pro vstup do zemského parlamentu. Podobně to ale vypadá i v jiných zemích: všude obliba levice klesá a kromě nové konkurence a přestárlým členům za to může i ztráta vize: strana se v posledních letech nebyla schopná nijak jasně vyprofilovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

17:00 Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

Vždy ve všech obdobích a národech, se najdou zrádci. V tomto ohledu není výjimkou ani český národ. A…